Turkiyada futbolchilar Metehan Baltadji va Mert Hakan Yandash sport tikishlari bilan bog‘liq jiddiy muammolar tufayli qamoq jazosi tahdidi ostida qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda. Metehan Baltadji "Galatasaray" jamoasida, Mert Hakan Yandash esa "Fenerbahche" klubida o‘ynaydi.
Mahalliy manbalarga ko‘ra, Baltadjiga 13 yilgacha, Yandashga esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etilish xavfi bor. Sabah nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Metehan Baltadji kamida ikki marta "Galatasaray" o‘yinlariga pul tikkan.
O‘sha o‘yinlarda u asosiy tarkibda emas, ammo qaydnomaga kiritilgani sababli natijaga bilvosita ta’sir ko‘rsatish imkoniga ega bo‘lgan. Turkiya qonunchiligiga binoan, professional sportchi bukmekerlarga o‘z maqomi haqida ma’lumot berishi shart.
Biroq, Baltadji bu talabni bajarmagani aytilmoqda. Ushbu holat futbolchilar uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.

В Турции двое футболистов могут быть арестованы из-за ставок на спорт
В Турции футболисты Метехан Балтаджи и Мерт Хакан Яндаш находятся под угрозой тюремного заключения из-за серьёзных проблем, связанных со ставками на спорт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. Метехан Балтаджи играет за команду «Галатасарай», а Мерт Хакан Яндаш — за клуб «Фенербахче».
По данным местных источников, Балтаджи грозит до 13 лет лишения свободы, а Яндашу — до 17 лет. Согласно информации издания Sabah, Метехан Балтаджи как минимум дважды делал ставки на матчи «Галатасарая».
В тех матчах он не был в основном составе, но, будучи включённым в заявку, имел косвенную возможность влиять на результат. В соответствии с законодательством Турции, профессиональный спортсмен обязан информировать букмекерские конторы о своём статусе.
Однако, как утверждается, Балтаджи не выполнил это требование. Эта ситуация может иметь серьёзные последствия для футболистов.