Turkiyada "Galatasaray" va "Fenerbahche" futbolchilari sport garovlarida ishtirok etgani uchun jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda. Gap "Galatasaray" jamoasining vakili Metehan Baltadji va "Fenerbahche" sardori Mert Hakan Yandash haqida bormoqda.
Mahalliy ommaviy axborot vositalariga ko'ra, Baltadjiga 13 yilgacha, Yandashga esa 17 yilgacha ozodlikdan mahrum etilish xavfi mavjud. Sabah nashrining xabar berishicha, Baltadji kamida ikki marta "Galatasaray" o'yinlariga pul tikkan.
U o'sha uchrashuvlarda asosiy tarkibda bo'lmagan, ammo qaydnomaga kiritilgani sababli natijaga bilvosita ta'sir o'tkazish imkoniyatiga ega bo'lgan. Amaldagi Turkiya qonunchiligiga ko'ra, professional sportchi bukmekerlarga o'z maqomini oldindan bildirishi shart, biroq Baltadji buni bajarmagani aniqlangan.
Bu holat Turkiyada sportchilarning o'z faoliyatiga nisbatan yanada ehtiyotkor bo'lishini talab qilmoqda. Sportchilar qonunlarga qat'iy rioya qilishlari va o'zlarining professional faoliyatiga zarar yetkazmasliklari kerak.

В Турции футболисты могут быть привлечены к ответственности за спортивные ставки
В Турции футболисты "Галатасарая" и "Фенербахче" могут быть привлечены к уголовной ответственности за участие в спортивных ставках. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. Речь идет о представителе команды "Галатасарай" Метехане Балтаджи и капитане "Фенербахче" Мерте Хакане Яндаше.
По данным местных СМИ, Балтаджи грозит до 13 лет лишения свободы, а Яндашу — до 17 лет. По информации издания Sabah, Балтаджи делал ставки на игры "Галатасарая" как минимум дважды.
Он не был в основном составе в тех матчах, но, будучи внесенным в заявку, имел возможность косвенно влиять на результат. Согласно действующему законодательству Турции, профессиональный спортсмен обязан заранее уведомлять букмекеров о своем статусе, однако было установлено, что Балтаджи этого не сделал.
Этот случай требует от спортсменов в Турции более осторожного отношения к своей деятельности. Спортсмены должны строго соблюдать законы и не наносить ущерб своей профессиональной карьере.