Infantino: Og'zini berkitgan futbolchilarga qizil kartochka berilsin
FIFA prezidenti Janni Infantino futbol maydonida raqibiga nimadir deganda og'zini bekitadigan futbolchilarga qat'iy chora ko'rish kerakligini ta'kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko'ra, bunday holatlar qizil kartochka bilan jazolanishi lozim. Bu haqda euro-football.ru sayti xabar berdi.
Yevropa Chempionlar ligasining so'nggi uchrashuvlaridan birida «Benfika» jamoasi o'yinchisi Janluka Prestiani «Real» futbolchisi Vinisius Junior bilan gaplashayotganda og'zini futbolkasi bilan yopib olgan. Shundan so'ng, braziliyalik futbolchi hakamga raqib tomonidan irqchilik haqoratlari aytilgani haqida shikoyat qildi.
Infantino bu masalada futbolchining og'zini berkitib gapirishi va keyinchalik irqchilikda ayblanishi holatida qizil kartochka bilan jazolanishi kerakligini aytdi. U bu yerda muammo haqorat bo'lgan-bo'lmagani emas, balki oddiy mantiqda ekanini ta'kidladi: agar haqoratli gap bo'lmasa, nega og'izni berkitish kerak.
Uchrashuv natijasiga ko'ra, «Real» jamoasi «Benfika»ni umumiy hisobda 3:1 hisobida mag'lubiyatga uchratib, keyingi bosqichga yo'l oldi.

Инфантино: Футболистам, закрывающим рот, следует показывать красную карточку
Президент ФИФА Джанни Инфантино подчеркнул необходимость строгих мер в отношении футболистов, которые закрывают рот, когда говорят с соперником на поле. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, такие действия должны наказываться красной карточкой. Об этом сообщает сайт euro-football.ru.
В одном из последних матчей Лиги чемпионов УЕФА игрок команды «Бенфика» Джанлука Престиани закрыл рот футболкой, разговаривая с игроком «Реала» Винисиусом Жуниором. После этого бразильский футболист пожаловался судье на расистские оскорбления со стороны соперника.
Инфантино заявил, что в таких случаях футболист, закрывающий рот и затем обвиняющий в расизме, должен быть наказан красной карточкой. Он подчеркнул, что здесь вопрос не в том, было ли оскорбление, а в простой логике: если оскорблений не было, зачем закрывать рот.