Toshkentda o'tayotgan dzyudo bo'yicha "Grand Slam" turniri davomida kutilmagan voqea sodir bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil milliy terma jamoasi xavfsizlik bo'yicha berilgan shoshilinch ko'rsatmadan so'ng musobaqadagi ishtirokini to'xtatib, O'zbekistonni zudlik bilan tark etdi. Bu haqda The Jerusalem Post nashri xabar berdi.
Xabarga ko'ra, qaror Isroilning ichki xavfsizlik xizmati tomonidan qabul qilingan. Nashr bu qadam Eronga qarshi boshlangan amaliyotdan keyin mintaqada xavfsizlik bilan bog'liq xavotirlar kuchaygan bir paytga to'g'ri kelganini yozadi.
Isroil delegatsiyasi tarkibida Olimpiada kumush medali sovrindori Raz Xershko va milliy jamoaning yana bir taniqli a'zosi Gili Sharir ham bo'lgan. Ular 2026 yil mavsumining dastlabki yirik startlaridan biri hisoblangan Toshkent "Grand Slam" musobaqasida qatnashish uchun kelgandi.
The Jerusalem Post ma'lumotiga ko'ra, ko'rsatmaga binoan sportchilar va Isroil dzyudo assotsiatsiyasi rahbari Moshe Ponte ishtirokni darhol to'xtatib, mamlakatni tark etishga chaqirilgan. Manbada qayd etilishicha, jamoa bu topshiriqqa amal qilib, Markaziy Yevropadagi manzillardan biriga uchib ketgan.
Hozircha Isroil dzyudo assotsiatsiyasi tomonidan rasmiy bayonot berilmagani ham aytilmoqda. Toshkentdagi "Grand Slam" musobaqasi esa yil boshidagi muhim reyting ochkolarini taqdim etuvchi nufuzli turnirlardan biri hisoblanadi.
Xalqaro dzyudo federatsiyasi ma'lumotlariga ko'ra, 2026 yilgi Toshkent "Grand Slam" 27 fevraldan 1 martgacha o'tkazildi va unda 39 davlatdan 370 nafar dzyudochi qatnashdi. Bu musobaqa World Judo Tour taqvimining muhim bosqichlaridan biri sanaladi.
Shu tariqa, sport arenasidagi navbatdagi nufuzli bellashuv ham geosiyosiy keskinlik ta’siridan chetda qolmadi. Toshkent tatamisida medallar uchun kurash davom etayotgan bir paytda, xavfsizlik omillari ayrim jamoalar qarorlariga bevosita ta’sir o‘tkazayotgani yana bir bor namoyon bo‘ldi.

Команда Израиля покинула Ташкент по соображениям безопасности
Во время проходящего в Ташкенте турнира по дзюдо "Grand Slam" произошёл неожиданный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сборная Израиля по дзюдо прекратила участие в соревнованиях и срочно покинула Узбекистан после получения экстренного указания по вопросам безопасности. Об этом сообщил израильский журнал The Jerusalem Post.
По информации издания, решение было принято службой внутренней безопасности Израиля. Издание отмечает, что этот шаг совпал с периодом усиления опасений по поводу безопасности в регионе после начала операции против Ирана.
В составе израильской делегации были серебряный призёр Олимпиады Раз Хершко и ещё один известный член национальной команды Гили Шарир. Они прибыли для участия в ташкентском турнире "Grand Slam", который считается одним из первых крупных стартов сезона 2026 года.
По данным The Jerusalem Post, согласно указанию спортсмены и глава израильской ассоциации дзюдо Моше Понте были немедленно вызваны к прекращению участия и покинуть страну. Источник сообщает, что команда выполнила это распоряжение и вылетела в один из адресов в Центральной Европе.
Пока что официальных заявлений от израильской ассоциации дзюдо не поступало. Ташкентский турнир "Grand Slam" считается одним из престижных соревнований, предоставляющих важные рейтинговые очки в начале года.
По данным Международной федерации дзюдо, ташкентский "Grand Slam" 2026 года проходил с 27 февраля по 1 марта и в нём приняли участие 370 дзюдоистов из 39 стран. Этот турнир считается одним из ключевых этапов календаря World Judo Tour.
Таким образом, очередное престижное спортивное соревнование не осталось вне влияния геополитической напряжённости. Пока на татами Ташкента продолжается борьба за медали, факторы безопасности вновь напрямую влияют на решения некоторых команд.