Eronning futbol maydonlaridagi sokinlik Jahon chempionati yo‘lida harakat qilayotgan "oq bo‘rilar"ning sport formasiga salbiy ta’sir qilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda u yerda terma jamoamizning asosiy futbolchilari faoliyat olib borishyapti. Jaloliddin Masharipov "Istiqlol" klubida, Oston O‘runov va Igor Sergeev "Persepolis"da, Odil Hamrobekov "Sepaxon"da, Rustam Ashurmatov esa "Rubin"dan keyin Eron klubida to‘p surmoqda.
O‘zbekiston Professional futbol ligasi (PFL) rahbari Diyor Imomxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, tashkilot terma jamoa manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yib, har qanday yordamga tayyor. Ammo bu uchun xalqaro futbol tashkilotlarining roziligi talab etiladi.
Agar FIFA Eron klublaridagi futbolchilarga shartnomalarni bir tomonlama bekor qilish yoki to‘xtatib turish huquqini bersa, PFL ularni ro‘yxatdan o‘tkazishga tayyorligini bildirgan. Shuningdek, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga transfer oynasi yopiq bo‘lsa-da, boshqa klubdan kelayotgan o‘yinchilarni qabul qilishga ruxsat berilsa, eshiklar ochiq bo‘ladi.
Bu qaror chempionatdagi raqobat muhitiga zarar yetkazmaydi, chunki O‘zbekistonda yangi mavsum endigina boshlangan. Asosiy maqsad futbolchilarimizning o‘yin amaliyotisiz qolib ketishining oldini olish va Jahon chempionati saralashi oldidan terma jamoaning kuchini saqlab qolishdir.
Voqealar qanday rivojlanadi? FIFA Erondagi legionerlar uchun maxsus imtiyoz beradimi?
Biz vaziyatni kuzatishda davom etamiz. Oston O‘runov yoki Jaloliddin Masharipov kabi yulduzlarning Superligaga qaytishi qaysi klublarimizning imkoniyatlarini oshirgan bo‘lardi, deb o‘ylaysiz?

Тишина в иранском футболе угрожает сборной Узбекистана
Тишина на футбольных полях Ирана может негативно повлиять на спортивную форму "белых волков", которые движутся к чемпионату мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время там выступают основные игроки нашей сборной. Джалолиддин Машарипов играет в клубе "Истиклол", Остон Орунов и Игорь Сергеев — в "Персеполисе", Одил Хамробеков — в "Сепахане", а Рустам Ашурматов после "Рубина" выступает в иранском клубе.
По словам главы Профессиональной футбольной лиги Узбекистана (ПФЛ) Диёра Имамходжаева, организация ставит интересы сборной на первое место и готова оказать любую помощь. Однако для этого требуется согласие международных футбольных организаций.
Если ФИФА предоставит футболистам иранских клубов право одностороннего расторжения или приостановки контрактов, ПФЛ готова зарегистрировать их. Также, несмотря на закрытие трансферного окна в Футбольной ассоциации Узбекистана, двери будут открыты для приема игроков из других клубов, если будет разрешено.
Это решение не повредит конкурентной среде в чемпионате, так как в Узбекистане новый сезон только начался. Главная цель — предотвратить отсутствие игровой практики у наших футболистов и сохранить силу сборной перед отбором на чемпионат мира.
Как будут развиваться события? Предоставит ли ФИФА специальные льготы легионерам в Иране?
Мы продолжим следить за ситуацией. Как вы думаете, возвращение таких звезд, как Остон Орунов или Джалолиддин Машарипов в Суперлигу, повысило бы возможности каких наших клубов?