Xalqaro futbol federatsiyasi prezidenti Janni Infantino Meksikada xavfsizlik bilan bog‘liq xavotirlarga qaramay, mamlakat 2026 yilgi jahon chempionati uchrashuvlarini munosib darajada qabul qila olishi mumkinligiga to‘liq ishonishini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Meksika prezidenti Klaudiya Sheynbaum bilan telefon orqali muloqotdan so‘ng, mamlakatga nisbatan ishonchi mustahkam ekanini yana bir bor ta’kidladi. Infantinoning so‘zlariga ko‘ra, Meksikada rejalashtirilgan o‘yinlar belgilangan jadvalga muvofiq o‘tkaziladi.
Rasmiy taqvimga ko‘ra, Meksika 2026 yilgi mundialning 104 uchrashuvidan 13 tasiga mezbonlik qiladi. Bu o‘yinlar Mexiko, Gvadalaxara va Monterrey shaharlarida bo‘lib o‘tadi.
FIFA rahbarining bu bayonoti Meksikada so‘nggi kunlarda yuzaga kelgan zo‘ravonlik fonida yangradi. Reuters va AP xabarlariga ko‘ra, “Yangi avlod Xalisko” karteli yetakchisi o‘limidan keyin bir qator hududlarda to‘qnashuvlar va xavfsizlik bilan bog‘liq jiddiy savollar paydo bo‘ldi.
Ayrim xavotirlar hatto bo‘lajak jahon chempionati o‘yinlari o‘tadigan shtatlarga ham taalluqli bo‘ldi. Shunga qaramay, Infantino vaziyat nazorat ostida ekanini aytdi va turnir Meksikada “imkon qadar muammosiz” o‘tishiga ishonch bildirdi.
Meksika tomoni ham muxlislar, jamoalar va mehmonlar xavfsizligini ta’minlash uchun barcha zarur choralar ko‘rilayotganini ma’lum qildi. O‘zbekiston muxlislari uchun bu mavzu alohida qiziq.
Chunki rasmiy jadvalga ko‘ra, O‘zbekiston terma jamoasi jahon chempionatidagi uchrashuvlaridan birini 17 iyun kuni Mexiko shahridagi stadionda Kolumbiyaga qarshi o‘tkazadi. Demak, Meksikadagi xavfsizlik masalasi biz uchun ham bevosita ahamiyatga ega.
Yana bir muhim nuqta: rasmiy taqvimga ko‘ra, 2026 yilgi jahon chempionati 11 iyun kuni boshlanib, 19 iyul kuni yakunlanadi. Qisqasi, Infantino Meksikaga ochiq ishonch bildirdi.
Ammo xavfsizlikka oid savollar to‘liq yo‘qolgani yo‘q. Shu bois mundialgacha bo‘lgan har bir hafta Meksika uchun ham, FIFA uchun ham jiddiy imtihon bo‘lib qolmoqda.

Президент Международной федерации футбола Джанни Инфантино выразил полную уверенность в том, что Мексика сможет достойно принять матчи чемпионата мира 2026 года, несмотря на опасения, связанные с безопасностью в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
После телефонного разговора с президентом Мексики Клаудией Шейнбаум он вновь подчеркнул свою уверенность в стране. По словам Инфантино, запланированные в Мексике игры пройдут согласно установленному графику.
Согласно официальному календарю, Мексика примет 13 из 104 матчей чемпионата мира 2026 года. Эти игры пройдут в городах Мехико, Гвадалахара и Монтеррей.
Заявление главы ФИФА прозвучало на фоне недавних вспышек насилия в Мексике. По данным Reuters и AP, после смерти лидера картеля «Нового поколения Халиско» в ряде регионов возникли столкновения и серьезные вопросы по безопасности.
Некоторые опасения касались даже штатов, где будут проходить матчи будущего чемпионата мира. Тем не менее, Инфантино заявил, что ситуация находится под контролем, и выразил уверенность, что турнир в Мексике пройдет «максимально без проблем».
Мексиканская сторона также сообщила, что принимаются все необходимые меры для обеспечения безопасности болельщиков, команд и гостей. Эта тема особенно интересна для узбекских болельщиков.
Потому что согласно официальному расписанию, сборная Узбекистана проведет один из матчей чемпионата мира 17 июня на стадионе в Мехико против Колумбии. Следовательно, вопрос безопасности в Мексике имеет для нас прямое значение.
Еще один важный момент: согласно официальному календарю, чемпионат мира 2026 года начнется 11 июня и завершится 19 июля. Короче говоря, Инфантино выразил открытое доверие Мексике.
Однако вопросы безопасности полностью не исчезли. Поэтому каждая неделя до мундиаля становится серьезным испытанием как для Мексики, так и для ФИФА.