27-fevraldan 1-martgacha Toshkent shahri dzyudo bo‘yicha "Katta dubulg‘a" turkumiga kiruvchi nufuzli musobaqaga mezbonlik qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro Dzyudo Federatsiyasi (IJF) ma'lumotiga ko‘ra, bu musobaqada 39 mamlakatdan 370 nafar dzyudochi ishtirok etdi. Turnir O‘zbekiston dzyudosi uchun esda qolarli voqeliklarga boy bo‘ldi.
Shukurjon Aminova -57 kg vazn toifasida oltin medalni qo‘lga kiritib, mezbonlar uchun ilk oltinni olib berdi. IJF bu g‘alabani "mezbon mamlakat uchun oltin lahza" deb atadi.
Bu natija faqat oddiy g‘alaba emas, balki Aminovaning faoliyatidagi birinchi "Katta dubulg‘a" oltini edi. UzDaily uning Toshkentdagi g‘alabasini xalqaro faoliyatidagi muhim burilish nuqtasi sifatida qayd etdi.
Shukurjonning muvaffaqiyati o‘zbekistonlik ayol dzyudochilar orasida "Katta dubulg‘a" turnirlarida oltin olgan kam sonli sportchilar qatoridan joy oldi. Undan oldin Diyora Keldiyorova 2024-yil 16-fevral kuni Bokuda -52 kg vaznda oltin medalni qo‘lga kiritgan edi.
Erkaklar o‘rtasida esa o‘zbekistonlik dzyudochilarning so‘nggi "Katta dubulg‘a" oltini 2025-yil 25-iyul kuni Ulan-Batorda qayd etilgan, o‘shanda Abdurahim Nutfulloyev -66 kg vaznda chempion bo‘lgan edi. Toshkentdagi g‘alaba O‘zbekiston uchun bu toifadagi oltin silsilasini yana tikladi.
Ma'lumot uchun, bu g‘alabadan keyin Shukurjon Aminova IJF’ning 1-mart 2026-yil holatidagi sahifasida -57 kg vaznda jahon reytingida 15-o‘rinda qayd etildi. Toshkentdagi bu musobaqa oddiy turnir emas, balki O‘zbekiston dzyudosi uchun ruhiy ko‘tarinkilik, yangi ishonch va tarixiy natijalar maydoniga aylandi.
Shukurjon Aminovaning oltini esa o‘zbek dzyudosida yangi yorqin sahifalar ochilayotganini ko‘rsatdi.

Шукурджон Аминова завоевала первую золотую медаль в Ташкенте
С 27 февраля по 1 марта город Ташкент принимал престижный турнир по дзюдо категории "Большой шлем". Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Международной федерации дзюдо (IJF), в соревнованиях приняли участие 370 дзюдоистов из 39 стран. Турнир стал памятным событием для узбекского дзюдо.
Шукурджон Аминова в весовой категории до 57 кг завоевала золотую медаль, принесшую хозяевам первую золотую награду. IJF назвала эту победу "золотым моментом для страны-хозяйки".
Этот результат — не просто обычная победа, а первая золотая медаль "Большого шлема" в карьере Аминовой. UzDaily отметил её успех в Ташкенте как важную веху в международной деятельности.
Успех Шукурджон вошёл в число немногих узбекских женщин-дзюдоисток, завоевавших золото на турнирах "Большого шлема". Ранее Диёра Кельдиярова 16 февраля 2024 года в Баку выиграла золотую медаль в категории до 52 кг.
Среди мужчин последняя золотая медаль "Большого шлема" у узбекских дзюдоистов была зафиксирована 25 июля 2025 года в Улан-Баторе, когда Абдурахим Нутфуллоев стал чемпионом в весе до 66 кг. Победа в Ташкенте возобновила серию золотых наград для Узбекистана в этой категории.
Для справки, после этой победы Шукурджон Аминова заняла 15-е место в мировом рейтинге IJF в весовой категории до 57 кг по состоянию на 1 марта 2026 года. Турнир в Ташкенте стал не просто обычным соревнованием, а площадкой для подъёма духа, новой уверенности и исторических достижений узбекского дзюдо.