Jahon chempionatiga sanoqli oylar qolgan bir paytda Marokash futbolida muhim o'zgarishlar ro'y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat qirollik futbol federatsiyasi terma jamoa bosh murabbiyi Volid Rikrokiyning iste'fosini qabul qildi. Rikrokiy boshchiligida jamoa 2022 yilgi mundialda yarim finalgacha yetib borgandi va 2025 yilgi Afrika kubogida finalda ishtirok etgan edi.
Bosh murabbiy lavozimiga Muhammad Uahbi tayinlandi. 49 yoshli mutaxassis shu paytgacha Marokashning yoshlar jamoalarida samarali faoliyat olib borgan.
Ayniqsa, uning boshqaruvida U-20 terma jamoasi 2025 yilda jahon chempioni bo'lishga muvaffaq bo'lgan. Uahbi 2022 yildan buyon mamlakatning U-20 va U-23 jamoalarini boshqarib kelayotgan tajribali murabbiylardan biridir.
2026 yilgi jahon chempionatida Marokash terma jamoasi Braziliya, Gaiti va Shotlandiya kabi kuchli raqiblar bilan bir guruhdan joy olgan. Yangi murabbiy oldiga qo'yilgan asosiy vazifa jamoani qisqa vaqt ichida mundialga tayyorlash va guruh bosqichidan muvaffaqiyatli o'tishdir.

Назначен новый главный тренер сборной Марокко
За несколько месяцев до чемпионата мира в футболе Марокко произошли важные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Королевская футбольная федерация страны приняла отставку главного тренера сборной Валид Рикроки. Под руководством Рикроки команда дошла до полуфинала чемпионата мира 2022 года и участвовала в финале Кубка Африки 2025 года.
На пост главного тренера назначен Мухаммад Уахби. 49-летний специалист до этого успешно работал с молодежными командами Марокко.
Особенно под его руководством сборная U-20 стала чемпионом мира в 2025 году. Уахби с 2022 года является одним из опытных тренеров, возглавляющих молодежные сборные страны U-20 и U-23.
На чемпионате мира 2026 года сборная Марокко попала в группу с сильными соперниками, такими как Бразилия, Гаити и Шотландия. Основная задача нового тренера — за короткое время подготовить команду к мундиалю и успешно пройти групповой этап.