Ommaviy axborot vositalarining xabarlariga ko'ra, Rossiya terma jamoasi 2026 yilgi jahon chempionatida ishtirok etishi mumkinligi haqida ma'lumotlar paydo bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ehtimol Eron terma jamoasi musobaqada qatnashmasa, amalga oshishi mumkinligi aytilmoqda. Hozircha Eron terma jamoasi rasman chetlatilmagan, ammo xalqaro siyosiy vaziyatning keskinlashuvi sababli jamoaning AQSHda o'tkaziladigan musobaqada ishtirok etishi noaniq bo'lib qolmoqda.
Agar Eron jahon chempionatidan chiqib ketsa yoki uning ishtiroki imkonsiz bo'lsa, FIFA uning o'rnini bosadigan jamoani aniqlashiga to'g'ri keladi. Shu holatda Rossiya terma jamoasini musobaqaga taklif qilish ehtimoli ko'rib chiqilayotgan variantlardan biri sifatida tilga olinmoqda.
Ma'lumki, 2026 yilgi FIFA jahon chempionati 48 ta jamoa ishtirokida o'tkazilishi rejalashtirilgan. Mutaxassislar bu masala hali rasmiy darajada tasdiqlanmaganini va qaror faqat FIFA tomonidan qabul qilinishi mumkinligini ta'kidlashmoqda.

Российская сборная может вернуться на чемпионат мира
По сообщениям средств массовой информации, появились данные о том, что сборная России может принять участие в чемпионате мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Говорится, что это возможно в случае, если сборная Ирана не примет участие в соревновании. Пока что сборная Ирана официально не отстранена, однако из-за обострения международной политической ситуации участие команды в соревновании, которое пройдет в США, остается под вопросом.
Если Иран выйдет из чемпионата мира или его участие станет невозможным, ФИФА придется определить команду, которая займет его место. В этом случае рассматривается вариант приглашения сборной России на соревнование.
Известно, что чемпионат мира ФИФА 2026 года планируется провести с участием 48 команд. Эксперты подчеркивают, что этот вопрос еще не утвержден официально и решение может быть принято только ФИФА.