"Bashakshehir" "Gyoztepe"ni mag‘lub etib, muhim g‘alabaga erishdi
Turkiya Superligasining 25-turida "Bashakshehir" o‘z maydonida "Gyoztepe"ni 2:1 hisobida mag‘lub etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘yindan keyin o‘tkazilgan matbuot anjumanida bosh murabbiy Nuri Shaxin bu natijani jamoa uchun juda muhim deb baholadi va o‘yinning qanday o‘tganini ochiq aytib berdi. Shaxinning ta’kidlashicha, jamoa uchun eng asosiy vazifa o‘yin ritmini belgilash va "Gyoztepe"ni o‘z uslubida o‘ynashga yo‘l qo‘ymaslik edi.
Dastlabki 15-20 daqiqa davomida "Bashakshehir" tempni o‘zi boshqargan. Biroq, keyinchalik vaziyat o‘zgardi va o‘yin "Gyoztepe" uslubiga o‘tib ketdi.
Murabbiy raqibning bunday qattiq va noqulay futbolni ko‘plab jamoalardan yaxshiroq bajarishini tan oldi. Shunga qaramay, ikkinchi bo‘limda amalga oshirilgan almashtirishlar va jamoaning sifatli harakatlari o‘yin taqdirini hal qildi.
Shaxinning fikricha, g‘alaba ayniqsa o‘yinga keyin qo‘shilgan futbolchilar - Hamza, Onur, Ergun, Ivan Brnich, Migel Krespo va Kazimning harakati tufayli qo‘lga kiritildi. Murabbiy uchun bu g‘alaba faqat hisob emas, balki zaxiradan tushganlar ham birday kurasha olishi haqidagi ishonchni mustahkamladi.
"Bashakshehir"ning 5-pog‘onaga ko‘tarilgani haqida gapirganda, Shaxin bu natijani faqat "Gyoztepe"ni yutish deb emas, balki umumiy kurash nuqtayi nazaridan baholadi. Agar bugun mag‘lub bo‘lishganida, ochkolar orasidagi farq 6 tagacha ochilib ketishi mumkin edi.
Shu sabab bu g‘alaba juda qimmatli: raqib to‘g‘ridan to‘g‘ri jadvaldagi o‘rin uchun kurashayotgan jamoa edi. Shaxin yana bir muhim jihatni esladi: safarda "Gyoztepe"ga mag‘lub bo‘lishgan, bugun esa o‘sha natijaning "javobini" qaytarishgan.
Bu natijalar keyingi bosqichlarda katta ahamiyat kasb etishi mumkin. Matbuot anjumanida murabbiy tarkibdagi ayrim muammolarni ham tilga oldi.
Masalan, Operi yengil jarohat bilan yurgan bo‘lsa-da, jamoa bilan birga maydonda bo‘lishni xohladi. Kazim esa so‘nggi 3-4 kun kasal bo‘lgani uchun uchrashuvni asosiy tarkibda boshlay olmadi.
Shu sabab, Shaxin ba’zi qarorlar tavakkal bilan qabul qilinganini tan oldi. Biroq, tarkibda variantlar ko‘pligi ham muhim ekanligini ta’kidladi.

"Башакшехир" победил "Гёзтепе" и добился важной победы
В 25-м туре Суперлиги Турции "Башакшехир" на своем поле обыграл "Гёзтепе" со счетом 2:1. Об этом сообщает Zamin.uz.
На пресс-конференции после матча главный тренер Нури Шахин оценил этот результат как очень важный для команды и откровенно рассказал, как проходила игра. По словам Шахина, главной задачей для команды было задать темп игры и не позволить "Гёзтепе" играть в своем стиле.
В первые 15-20 минут "Башакшехир" контролировал темп. Однако позже ситуация изменилась, и игра перешла в стиль "Гёзтепе".
Тренер признал, что соперник лучше многих команд выполняет такой жесткий и неудобный футбол. Тем не менее, замены во втором тайме и качественные действия команды определили исход матча.
По мнению Шахина, победа была достигнута особенно благодаря действиям футболистов, вышедших после начала игры — Хамзы, Онура, Эргуна, Ивана Брнича, Мигеля Креспо и Казима. Для тренера эта победа — не только счет, но и укрепление уверенности в том, что игроки с лавки запасных могут одинаково бороться.
Говоря о выходе "Башакшехира" на 5-е место, Шахин оценил этот результат не только как победу над "Гёзтепе", но и с точки зрения общей борьбы. Если бы сегодня команда проиграла, разрыв в очках мог бы увеличиться до 6.
Поэтому эта победа очень ценна: соперник борется напрямую за место в таблице. Шахин также напомнил еще один важный момент: в гостях они проиграли "Гёзтепе", а сегодня взяли реванш за тот результат.
Эти результаты могут иметь большое значение на следующих этапах. На пресс-конференции тренер также затронул некоторые проблемы в составе.
Например, Опери, несмотря на легкую травму, хотел быть на поле вместе с командой. Казим же не смог начать матч в основном составе из-за болезни в последние 3-4 дня.
Поэтому Шахин признал, что некоторые решения были приняты с риском. Однако он подчеркнул, что наличие множества вариантов в составе также важно.