Turkiyaning Antaliya shahrida bo'lib o'tayotgan "Millennium Team Cadet European Cup 2026" xalqaro turniri o'zbekistonlik yosh dzyudochilar uchun muvaffaqiyatli boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Musobaqaning dastlabki kunida terma jamoamiz a'zolari kuchli raqobatga qaramay, umumiy hisobda 8 ta medalni qo'lga kiritishga erishdilar. Turnir davomida Iroda Sirojiddinova, Charos Hikmatova va Bobur Yusupov o'z vazn toifalarida barcha raqiblarini mag'lub etib, shohsupaning eng yuqori pog'onasiga ko'tarildilar.
Ularning g'alabasi sharafiga Turkiya zaminida O'zbekiston Respublikasi davlat madhiyasi yangradi. Shuningdek, jamoamiz hisobiga yana 2 ta kumush va 3 ta bronza medali qo'shildi.
O'zbekiston dzyudo federatsiyasi matbuot xizmatining ma'lumotiga ko'ra, kumush medallarni Shohjahon Usmonov va Akromjon Karimov qo'lga kiritgan. Bronza medallari esa Alina Kolyucheva, Ma'murjon Abduvahobov va Davlatbek Ahrorovga nasib etdi.
Yosh sportchilarimizning bu yutuqlari kelgusi xalqaro musobaqalar oldidan ularga katta ishonch bag'ishlamoqda. Bu natijalar O'zbekiston dzyudochilari uchun katta imkoniyatlar eshigini ochadi va ular xalqaro arenada yanada muvaffaqiyatli ishtirok etishlariga umid uyg'otadi.

Международный турнир "Millennium Team Cadet European Cup 2026", проходящий в турецком городе Анталия, успешно начался для молодых узбекских дзюдоистов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В первый день соревнований наши спортсмены, несмотря на сильную конкуренцию, сумели завоевать в общей сложности 8 медалей. В ходе турнира Ирода Сироджиддинова, Чарос Хикматова и Бобур Юсупов одержали победы над всеми соперниками в своих весовых категориях и поднялись на высшую ступень пьедестала.
В честь их победы на территории Турции прозвучал государственный гимн Республики Узбекистан. Кроме того, в копилку нашей команды добавились ещё 2 серебряные и 3 бронзовые медали.
По информации пресс-службы Федерации дзюдо Узбекистана, серебряные медали завоевали Шохжахон Усмонов и Акромжон Каримов. Бронзовые медали достались Алине Колючевой, Мамуржону Абдувахобову и Давлатбеку Ахророву.
Эти достижения молодых спортсменов вселяют большую уверенность перед предстоящими международными соревнованиями. Эти результаты открывают большие возможности для узбекских дзюдоистов и вселяют надежду на их более успешное выступление на международной арене.