Barselona futboli tarixida o'z izini qoldirgan mashhur murabbiy Xavi Hernandez oxir-oqibat ovozini chiqardi va klubni boshqargan davrdagi og'ir kechgan voqealar haqida ochiq gapirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so'zlariga ko'ra, jamoa sport direktori sifatidagi harakatlarini to'liq amalga oshirish uchun rahbariyatning to'sqinlik qilishi asosiy omil bo'lgan. Xavi o'zining birinchi va eng muhim maqsadi himoyachi Martin Zubimendi jamoaga taklif qilish bo'lgan.
Serxio Busketsning o'rnini bosadigan bu yosh iste'dodni sotib olish uchun u ko'p kuch sarflagan, biroq klub moliyaviy vaziyatni bahona qilib, bu muhim transferga rozilik bermagan. Bu qaror jamoaning himoya qatorini kuchaytirishga qaratilgan rejalarni buzib yuborgan edi.
Shuningdek, ispaniyalik mutaxassis Lionel Messining Barselona qaytish masalasida ham jiddiy kelishmovchiliklar bo'lganini ta'kidladi. Xavi 2023 yilning boshida futbolchi bilan muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlanganini va Messi jamoaga qaytishga to'la tayyor bo'lganini aytdi.
Biroq, klub prezidenti Joan Laporta yakunda bu kelishuvni o'zgartirib yuborgan va Xavi o'zini aldangandek his qilganini tan oldi. Uning fikricha, rahbariyat sport loyihasiga bo'lgan quruq e'tibor va ishonchsizlik uning barcha umidlarini puchga chiqargan.
Intervyu davomida Xavi klub ichidagi ziddiyatlar va prezident bilan bo'lgan sovuq munosabatlar haqida ham to'xtalib o'tdi. Uning aytishicha, tashqariga taratilgan ayrim xabarlar haqiqatga mos kelmaydi.
Xavi o'zidan keyin murabbiylik lavozimiga kelgan Xansi Flikning odobli harakatini alohida e'tirof etdi. Nemis mutaxassisi klubni boshqaruvini qabul qilganidan so'ng, Xavining uyiga tashrif buyurib, yuzaga kelgan noqulay vaziyat uchun kechirim so'ragan edi.
Bu xatti-harakat ikki yirik murabbiy o'rtasidagi hurmatni ko'rsatib berdi. Xavining ushbu ochiqligi Barselona muxlislari uchun klubdagi haqiqiy vaziyatni tushunishga yordam beradi.
Uning so'zlari klub kelajakdagi qarorlarini qayta ko'rib chiqishga undovchi muhim signal bo'ldi. Manba: goal.com

Хави пожаловался на руководство «Барселоны»
Знаменитый тренер Хави Эрнандес, оставивший свой след в истории футбола «Барселоны», наконец высказался и открыто рассказал о трудных событиях, произошедших в период его руководства клубом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, основным фактором, помешавшим ему полностью реализовать свои действия в качестве спортивного директора клуба, стало противодействие руководства. Первой и самой важной целью Хави было приглашение защитника Мартина Зубименди в команду.
Он приложил много усилий, чтобы приобрести этого молодого таланта на замену Серхио Бускетсу, однако клуб, ссылаясь на финансовое положение, не дал согласия на этот важный трансфер. Это решение сорвало планы по усилению оборонительной линии команды.
Также испанский специалист подчеркнул, что существовали серьезные разногласия по вопросу возвращения Лионеля Месси в «Барселону». Хави заявил, что в начале 2023 года переговоры с футболистом были успешно завершены и Месси был полностью готов вернуться в команду.
Однако президент клуба Жоан Лапорта в итоге изменил это соглашение, и Хави признался, что почувствовал себя обманутым. По его мнению, поверхностное внимание руководства к спортивному проекту и недоверие разрушили все его надежды.
В ходе интервью Хави также коснулся внутренних противоречий в клубе и холодных отношений с президентом. По его словам, некоторые распространенные за пределами клуба сообщения не соответствуют действительности.
Хави отдельно отметил достойное поведение Ханса Флика, занявшего пост тренера после него. После того как немецкий специалист принял управление клубом, он навестил Хави дома и извинился за возникшую неловкую ситуацию.
Это поведение продемонстрировало взаимное уважение между двумя крупными тренерами. Эта откровенность Хави поможет болельщикам «Барселоны» понять реальную ситуацию в клубе.
Его слова стали важным сигналом, побуждающим клуб пересмотреть свои будущие решения. Источник: goal.com