Xavi Ernandes Barselona prezidenti bilan kelishmovchiliklarini ochib berdi
Barselona futbol klubining sobiq bosh murabbiyi Xavi Ernandes o'zining ish faoliyati tugaganidan keyin klub prezidenti Joan Laporta bilan bo'lgan kelishmovchiliklar haqida ochiq va to'g'ridan-to'g'ri gapirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniyalik mutaxassis klub rahbariyati tomonidan unga qarshi ommaviy axborot vositalari orqali maxsus tashkil etilgan kampaniya o'tkazilganini ta'kidladi. Xavi so'zlariga ko'ra, prezident futbolchilar bilan yashirincha uchrashib, murabbiy ularni sotib yubormoqchi ekanligi haqida asossiz va yolg'on ma'lumotlar tarqatgan.
Bu holat jamoa ichidagi muhitga jiddiy salbiy ta'sir ko'rsatib, o'yinchilar orasida shubha va norozilik uyg'otgan. Murabbiy ayniqsa Serxi Roberto, Jule Arauxo, Pedri va Rafinya kabi yetuk futbolchilar bilan bog'liq vaziyatga alohida e'tibor qaratdi.
Uning ta'kidlashicha, u hech qachon ushbu o'yinchilarni tark etishga majbur qilmoqchi bo'lmagan va uning qo'lida sotilishi kerak bo'lgan futbolchilar ro'yxati ham mavjud emas edi. Xavi faqat bitta transfer masalasini muhokama qilganini, ammo odob yuzasidan uning ismini oshkor etmasligini aytdi.
U Laportaning o'n nafar futbolchini jamoadan haydashni rejalashtirgani haqidagi gaplarini mutlaqo asossiz va yolg'on deb atadi. La Vanguardia nashriga bergan intervyusida Xavi halol bo'lmagan insonlarga ishonib bo'lmasligini alohida qayd etdi.
46 yoshli mutaxassis 2021 yildan 2024 yilgacha Barselonani boshqargan davrda Ispaniya chempionligi va mamlakat superkubogini qo'lga kiritgan edi. Biroq, klub rahbariyati bilan yuzaga kelgan kelishmovchiliklar uning iste'fosiga sabab bo'ldi.
Avvalroq Xavi 2023 yilda Lionel Messini qaytarishga juda yaqin bo'lganini, biroq Laporta bu transferni to'xtatib qo'yganini ham oshkor qilgandi. Ushbu bayonotlar Barselona atrofidagi vaziyatni yanada chigallashtirmoqda va kelajakka bog'liq savollarni keltirib chiqarmoqda.

Хави Эрнандес раскрыл разногласия с президентом Барселоны
Бывший главный тренер футбольного клуба Барселона Хави Эрнандес откровенно и прямо рассказал о разногласиях с президентом клуба Жоаном Лапортой после завершения своей карьеры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Испанский специалист подчеркнул, что против него была организована специальная кампания через средства массовой информации со стороны руководства клуба. По словам Хави, президент тайно встречался с игроками и распространял необоснованную и ложную информацию о том, что тренер якобы собирается продать их.
Эта ситуация серьезно негативно повлияла на атмосферу внутри команды, вызвав сомнения и недовольство среди игроков. Тренер особенно обратил внимание на ситуацию с такими опытными футболистами, как Серхи Роберто, Жюле Араухо, Педри и Рафиња.
Он отметил, что никогда не пытался заставить этих игроков покинуть команду и у него не было списка футболистов, которых нужно было продать. Хави рассказал, что обсуждал только один трансфер, но из соображений этики не раскрывает имя игрока.
Он назвал заявления о том, что Лапорта планировал выгнать из команды десять футболистов, абсолютно необоснованными и ложными. В интервью изданию La Vanguardia Хави особо подчеркнул, что нельзя доверять нечестным людям.
46-летний специалист, руководивший Барселоной с 2021 по 2024 год, завоевал чемпионат Испании и Суперкубок страны. Однако разногласия с руководством клуба стали причиной его отставки.
Ранее Хави также раскрывал, что в 2023 году он был очень близок к возвращению Лионеля Месси, но Лапорта остановил этот трансфер. Эти заявления еще больше усложняют ситуацию вокруг Барселоны и вызывают вопросы о будущем.