Chempionlar Ligasi sakkizlik finalida hakamlar ro'yxati e'lon qilindi
Yevropa Futbol Assotsiatsiyasi o'zining eng nufuzli klublar musobaqasi bo'lmish Chempionlar Ligasining sakkizlik final bosqichi uchun hakamlar ro'yxatini rasman e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turnir jiddiy pley-off bosqichiga kirgan bo'lib, har bir o'yin jamoalar uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega. Shu sababli, uchrashuvlarning adolatli va sifatli o'tishini ta'minlash maqsadida qit'aning eng tajribali arbirlari tanlab olindi.
O'n uchinchi mart kuni bo'lib o'tadigan dastlabki bahslar diqqat markazida bo'ladi. Anqara va Liverpul o'rtasidagi qiziqarli to'qnashuvni ispaniyalik Xesus Xil Mansano boshqaradi.
Shu kuni Atalanta va Bavariya o'yinida norvegiyalik Espen Eskos, Nyukasl va Barselona bahsida esa italiyalik Marko Guida safarbardor bo'ladi. Bundan tashqari, Atletiko va Tottenhemning jangini niderlandiyalik Serdar Gezyubuyuk boshqarishga tayinlangan.
Keyingi kun, ya'ni o'n birinchida bo'lib o'tadigan javob uchrashuvlari ham muxlislar orasida katta shov-shuv uyg'otmoqda. Bayer va Arsenal o'yiniga turkiyalik Xalil Umut Melerga, PSJ va Chelsi bahsiga esa ispaniyalik Alexandro Ernandes Ernandes rahbarlik qiladi.
Real va Manchestersiti kabi yirik klublarning bir-biri bilan bo'lgan prinsipial jangida italiyalik Maurisio Mariani ishlashi kutilmoqda. Bunday muhim o'yinda xatolar minimal darajada bo'lishi uchun slovakiyalik Ivan Krujlyak ham Budyo-Glimt va Sporting o'yinida bosh hakam vazifasini bajaradi.
Keng jamoatchilik va futbol mutaxassislari ushbu tayinlovlar bilan tanishib, o'yinlardagi adolatni ta'minlashga umid bildirishmoqda. Har bir qaror o'yin natijasi va jamoalar taqdiriga bevosita ta'sir qilishi mumkinligini inobatga olgan holda, UEFA eng yuqori malakaga ega bo'lgan hakamlarni ishlatish orqali musobaqa sifati oshirilishi kerakligini ta'kidladi.

Объявлен список судей на 1/8 финала Лиги Чемпионов
Европейская футбольная ассоциация официально объявила список судей для стадии 1/8 финала своего наиболее престижного клубного турнира — Лиги Чемпионов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Турнир перешел в серьезную стадию плей-офф, где каждая игра имеет решающее значение для команд. Поэтому для обеспечения честного и качественного проведения матчей были отобраны самые опытные арбитры континента.
В центре внимания окажутся первые матчи, которые состоятся 13 марта. Интересное противостояние между Анкарой и Ливерпулем будет руководить испанец Хесус Хиль Мансано.
В этот же день норвежец Эспен Экос будет судить матч Аталанты и Баварии, а в противостоянии Ньюкасла и Барселоны главным арбитром станет итальянец Марко Guida. Кроме того, поединок Атлетико и Тоттенхэма будет руководить голландец Сердар Гезюбююк.
Ответные матчи, которые состоятся на следующий день, то есть 14-го числа, также вызывают большой резонанс среди болельщиков. Матч Байера и Арсенала будет судить турок Халил Умут Мелер, а поединок ПСЖ и Челси возглавит испанец Александр Эрнандес Эрнандес.
В принципиальном противостоянии таких крупных клубов, как Реал и Манчестер Сити, ожидается работа итальянца Маурицио Марьяни. Чтобы ошибки в таком важном матче были сведены к минимуму, словак Иван Кружляк также исполнит обязанности главного арбитра в игре Будё-Глимт и Спортинга.
Широкая общественность и футбольные специалисты, ознакомившись с этими назначениями, выражают надежду на обеспечение справедливости в играх. Учитывая, что каждое решение может напрямую повлиять на результат матча и судьбу команд, UEFA подчеркнула необходимость повышения качества турнира за счет использования судей с наивысшей квалификацией.