Portugaliya chempionatida "Benfika" va "Portu" jamoalari o‘rtasidagi “O Klassiko” deb ataluvchi markaziy o‘yin katta qiziqish va keskin bahslarga boy bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv 2:2 hisobida durang bilan yakunlandi, biroq o‘yinning so‘nggi daqiqalaridagi voqealar asosiy mavzuga aylandi. “Benfika” bosh murabbiyi Joze Mourinyu hakam tomonidan maydondan chetlatildi.
O‘yinning 89-daqiqasida Leandro Barreiro hisobni tenglashtirgach, maydon chetida katta janjal yuz berdi. Mourinyu “Portu” murabbiylar shtabi a’zosi Luchu Gonsales bilan to‘qnashdi.
Tajribali murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, Gonsales uni 50 martadan ortiq sotqinlikda ayblagan. Mourinyu esa bu ayblovlarni qat’iyan rad etdi va o‘zining professional faoliyati davomida barcha klublarga bor kuchini berganini ta’kidladi.
Hakam Mourinyuni to‘pni raqib zaxira o‘rindig‘iga qaratib tepganligi sababli maydondan chetlatganini bildirdi. Biroq portugaliyalik mutaxassis bu iddaoni inkor qilib, to‘pni tribunadagi muxlislarga sovg‘a qilmoqchi bo‘lganini aytdi.
U shuningdek, to‘rtinchi hakamning ishini qattiq tanqid qildi. Uchrashuv natijasiga ko‘ra, “Portu” 66 ochko bilan turnir jadvalida yetakchilikni saqlab qoldi.
“Benfika” esa peshqadamdan yetti ochko orqada turibdi. Mourinyu chempionlik poygasi hali tugamagani va oldinda muhim o‘yinlar borligini qo‘shimcha qildi.

Ссора между Муринью и Гонсалесом стала причиной ничьей «Бенфики» с «Порту
Центральный матч португальского чемпионата между «Бенфикой» и «Порту», известный как «О Классико», прошел при большом интересе и был полон острых дискуссий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча завершилась со счетом 2:2, однако события последних минут стали главной темой для обсуждения. Главный тренер «Бенфики» Жозе Муринью был удален с поля судьей.
На 89-й минуте после того, как Леандро Баррейро сравнял счет, на скамейке запасных разгорелась крупная ссора. Муринью вступил в конфликт с членом тренерского штаба «Порту» Лучу Гонсалесом.
По словам опытного тренера, Гонсалес более 50 раз обвинял его в предательстве. Муринью же решительно опроверг эти обвинения, подчеркнув, что на протяжении всей своей профессиональной карьеры отдавал все силы каждому клубу.
Судья сообщил, что удалил Муринью за то, что он ударил мяч в сторону скамейки запасных соперника. Однако португальский специалист опроверг это утверждение, заявив, что хотел подарить мяч болельщикам на трибунах.
Он также жестко раскритиковал работу четвертого судьи. По итогам матча «Порту» с 66 очками сохранил лидерство в турнирной таблице.
«Бенфика» отстает от лидера на семь очков. Муринью добавил, что борьба за чемпионство еще не завершена и впереди важные матчи.