Yaqin Sharq mintaqasida kuzatilayotgan keskin siyosiy vaziyat va Eron hududidagi harbiy amaliyotlar tufayli Iroqning havo hududi birinchi aprelga qadar to'liq yopilib qo'yilgan. Aynan shu sabablar jamoaning Meksika poytaxtiga yetib borishini va u yerdagi hal qiluvchi bahsda ishtirok etishini deyarli imkonsiz holatga keltirdi.
Iroq terma jamoasi o'ttiz birinchi mart kuni Surinam yoki Boliviya terma jamoalaridan biriga qarshi maydonga tushishi belgilangan edi. Biroq, murabbiyning so'zlariga ko'ra, o'yinchilarni mamlakat ichidagi chempionatdan yig'ish va ularning xorijga chiqishi uchun viza olish bilan bog'liq jiddiy qiyinchiliklar yuzaga keldi.
Hatto bosh murabbiyning o'zi ham Birlashgan Arab Amirliklarida qolib ketgani uchun jamoa bilan birga bo'la olmayapti. Grem Arnoldning ta'kidlashicha, faqat xorijda o'ynaydigan futbolchilardan tashkil topgan tarkib maydonga tushsa, jamoaning umumiy kuch va imkoniyatlari sezilarli darajada pasayadi.
U xalqaro federatsiyaning o'yinni kechiktirish orqali Iroq terma jamoasiga to'liq va munosib tayyorgarlik ko'rish imkonini berishiga umid qilmoqda. Iroq futbol federatsiyasi rahbariyati ham ushbu vaziyatni ijobiy yechim bilan hal qilish uchun tinimsiz harakatlar olib bormoqda.
Agar FIFA o'yinni qoldirish to'g'risida qaror qabul qilsa, bu Iroq terma jamoasiga qirq yillik orzusini amalga oshirish uchun qo'shimcha vaqt taqdim etadi. Hozirda butun futbol olami Syurix shahridagi FIFA shtab-kvartirasidan keladigan rasmiy qarorni diqqat bilan kutmoqda.
Agar logistik muammolar tufayli jamoa musobaqadan chetda qolsa, bu Iroq xalqi uchun juda achinarli va og'ir holat bo'ladi. Bu haqda goal.com sayti xabar berdi.

Сборная Ирака попросила перенести матч отборочного турнира чемпионата мира
Главный тренер национальной сборной Ирака Грем Арнольд направил официальный запрос в ФИФА с просьбой перенести плей-офф матч отборочного турнира чемпионата мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за напряженной политической ситуации на Ближнем Востоке и военных операций на территории Ирана воздушное пространство Ирака было полностью закрыто до первого апреля. Именно эти причины сделали практически невозможным прибытие команды в столицу Мексики и участие в решающем матче.
Сборная Ирака должна была выйти на поле 31 марта против одной из сборных Суринама или Боливии. Однако, по словам тренера, возникли серьезные трудности со сбором игроков из внутреннего чемпионата страны и получением виз для выезда за границу.
Даже сам главный тренер не сможет быть с командой, так как остался в Объединенных Арабских Эмиратах. Как отмечает Грем Арнольд, если на поле выйдет состав, состоящий только из игроков, выступающих за рубежом, общая сила и возможности команды значительно снизятся.
Он надеется, что международная федерация перенесет матч и даст сборной Ирака возможность полноценно и достойно подготовиться. Руководство Футбольной федерации Ирака также предпринимает непрерывные усилия для положительного решения данной ситуации.
Если ФИФА примет решение о переносе матча, это предоставит сборной Ирака дополнительное время для реализации своей сорокалетней мечты. Сейчас весь футбольный мир с нетерпением ждет официального решения из штаб-квартиры ФИФА в Цюрихе.
Если команда останется за бортом соревнований из-за логистических проблем, это станет очень печальным и тяжелым положением для народа Ирака. Об этом сообщает сайт goal.com.