Ispaniya futboli so'nggi paytlarda turli shov-shuvli voqealar bilan e'tiborni o'ziga jalb qilib kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
La Liga boshqaruv raisi Xaver Tebas Lionel Messining 2023-yilda Barselona klubiga qaytishi uchun liga tomonidan maxsus ruxsat berilganligi haqidagi xabarlarni keskin rad etdi. Ushbu bayonot klubning sobiq bosh murabbiyi Xavi Ernandes va prezident Joan Laporta o'rtasidagi ochiq kelishmovchiliklar fonida yanada keng tarqaldi.
Ma'lumotlarga ko'ra, Xavi o'zining bir qancha intervyularida Messining qaytishi uchun barcha sharoitlar tayyorlanganini, ammo klub rahbariyati bunga to'sqinlik qilganini ta'kidlab kelgan edi. Biroq Xaver Tebas ommaviy axborot vositalarida chiqishlarida bu gaplar haqiqatga to'liq mos kelmasligini, liga hech qanday moliyaviy imtiyoz yoki maxsus ruxsat bormaganligini aniq qildi.
Vaziyat yanada murakkablashib ketdi, chunki Laporta Xavining ayblovlarini oddiy siyosiy o'yin deb baholadi. Prezident o'z qarorlarini himoya qilib, Xavi boshqaruvidagi natijalarni tanqid qilgan holda, yangi murabbiy Xansi Flik bilan jamoa yanada muvaffaqiyatli bo'lishiga ishonch bildirdi.
Laportaning so'zlariga ko'ra, Messi transferining amalga oshmaganiga asosiy sabab moliyaviy qiyinchiliklar va futbolchining bosimdan qo'rqqanligi bo'lgan. Ushbu mojaro Barselona ichidagi chuqur kelishmovchiliklarni yuzaga chiqardi.
Xavi klub rahbariyatini o'zini aldaganlikda ayblasa, Laporta barcha qiyin qarorlar klub manfaati yo'lida qabul qilinganini ta'kidlamoqda. Yakunda Messi Inter Mayami safiga o'tib ketdi, biroq uning Barselona klubiga qaytishi bilan bog'liq bahslar hali ham muxlislar va matbuot e'tiborida qolmoqda.
Bu voqealar futbol dunyosida katta muhokamalarga sabab bo'lib, klub kelajagi haqida ko'plab savollar tug'dirmoqda. Manba: goal.com

Хавьер Тебас подтвердил, что специальное разрешение на возвращение Месси в Барселону не было дано
Испанский футбол в последнее время привлекает внимание различными громкими событиями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Председатель совета директоров Ла Лиги Хавьер Тебас резко опроверг сообщения о том, что лига дала специальное разрешение на возвращение Лионеля Месси в клуб «Барселона» в 2023 году. Это заявление получило еще большее распространение на фоне открытых разногласий между бывшим главным тренером клуба Хави Эрнандесом и президентом Жоаном Лапортой.
По имеющимся данным, Хави в нескольких интервью утверждал, что все условия для возвращения Месси были созданы, однако руководство клуба этому помешало. Однако Хавьер Тебас в своих выступлениях в средствах массовой информации четко указал, что эти слова не полностью соответствуют действительности и лига не предоставляла никаких финансовых льгот или специальных разрешений.
Ситуация усложнилась тем, что Лапорта оценил обвинения Хави как обычную политическую игру. Защищая свои решения и критикуя результаты работы под руководством Хави, президент выразил уверенность в том, что с новым тренером Ханси Фликом команда добьется еще больших успехов.
По словам Лапорты, основными причинами несостоявшегося трансфера Месси стали финансовые трудности и страх футболиста перед давлением. Этот конфликт выявил глубокие разногласия внутри «Барселоны».
Хави обвиняет руководство клуба в обмане, тогда как Лапорта подчеркивает, что все сложные решения принимались ради интересов клуба. В итоге Месси перешел в «Интер Майами», однако споры, связанные с его возможным возвращением в «Барселону», по-прежнему остаются в центре внимания болельщиков и прессы.
Эти события вызвали широкие обсуждения в футбольном мире и породили множество вопросов о будущем клуба. Источник: goal.com