Birlashgan Boks Federatsiyasi yulduzi Dastin Pore Charlz Oliveyra va Maks Xollouey o'rtasidagi qiziqarli revansh jangidan keyin yuzaga kelgan voqelik haqida o'zining ochiq va keskin fikrini bilirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta'kidlashicha, bu kurash oddiy teng bahs emas, balki deyarli yigirma besh daqiqa davom etgan to'liq hukmronlikka o'xshagan edi. Porening so'zlariga ko'ra, u jangdan oldin Maks Xolloueyning ba'zi epizodlarda mushkulga tushishi va hatto zaiflashib, qo'ltig'iga yotish ehtimoli bor deb taxmin qilgan.
Biroq, shu holatning butun jang davomida aynan shunday uzoqqa cho'zilishini u oldindan kutmagan. Uning fikricha, Xollouey kabi tajribali jangchi ustidan bunday darajadagi nazoratni muxlislar hali ilk bor ko'rishgan bo'lishlari mumkin.
Dastin Pore bu holatni total ustunlik deb baholadi va jangdan oldin Maksning vaqti-vaqti bilan chalqancha tushib qolishi mumkin deb o'ylaganini, lekin yigirma besh daqiqa davomida shunday bo'lishini tasavvur qilmaganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, biz hech qachon Xollouey ustidan bunday hukmronlikni ko'rmagandik.
Charlz Oliveyra jang paytida jinni bo'lib qolganga o'xshardi va raqibini parterda ajoyib ushlab turdi. Bu teykdaunlar klassik kurash sxemasi emas edi, aksincha, Amerikalik o'sha kechada teykdaunlardan umuman himoya topa olmadi.
Bu baholashdagi asosiy nuqta Oliveyraning teykdaunlarining oddiy kurash sxemasidan farqli bo'lganligidir. Porega ko'ra, aynan shu jihat Xolloueyni sindirgan va u himoyalanishga ulgurmay qolgan.
Parterda esa Oliveyra raqibni juda qattiq qamab qo'ygan edi. Eslatib o'tamiz, Oliveyra UFC 326 turnirida Xolloueyni hakamlarning yakdil qarori bilan mag'lub etgan va BMF kamarini qo'lga kiritgandi.
Demak, bu revansh nafaqat natija, balki uslub jihatdan ham ko'pchilik kutganidan boshqacha chiqdi. Xolloueyning erkin harakati o'rniga, Oliveyraning qattiq nazorati birinchi planga chiqdi va jangning barcha jarayonini o'z qo'lida ushlab turdi.

Дастин Порье оценил бой как тотальное доминирование
Звезда Объединенной боксерской федерации Дастин Порье высказал свое открытое и резкое мнение о ситуации, возникшей после интересного реванша между Чарльзом Оливейрой и Максом Холлоуэем. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, этот поединок был не просто равной борьбой, а напоминал полное доминирование, длившееся почти двадцать пять минут. По мнению Порье, перед боем он предполагал, что Макс Холлоуэй может испытать трудности в некоторых эпизодах и даже ослабнуть, упав на локоть.
Однако он не ожидал, что это состояние продлится именно так долго на протяжении всего боя. По его мнению, фанаты могли впервые увидеть такой уровень контроля над таким опытным бойцом, как Холлоуэй.
Дастин Порье оценил эту ситуацию как тотальное доминирование и сказал, что перед боем думал, что Макс может время от времени падать на спину, но не представлял, что это будет длиться двадцать пять минут. По его словам, мы никогда не видели такого господства над Холлоуэем.
Чарльз Оливейра во время боя казался одержимым и великолепно удерживал соперника в партере. Эти тейкдауны не были классической схемой борьбы; наоборот, американец в ту ночь вообще не смог защититься от тейкдаунов.
Основной момент в этой оценке заключается в том, что тейкдауны Оливейры отличались от обычной схемы борьбы. По мнению Порье, именно этот аспект сломал Холлоуэя, и он не успел защититься.
В партере же Оливейра очень сильно зажал соперника. Напоминаем, что Оливейра на турнире UFC 326 победил Холлоуэя единогласным решением судей и завоевал пояс BMF.
Таким образом, этот реванш оказался не только по результату, но и по стилю отличным от того, чего ожидала большинство. Вместо свободных действий Холлоуэя на первый план вышел жесткий контроль Оливейры, который удерживал весь ход боя в своих руках.