O'zbekistonlik futbol hakamlari xalqaro maydonlarda o'zlarining keng ko'lamli tajribasi va mahoratini muntazam ravishda namoyon etib kelmoqdalar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bugun ular uchun Osiyo Chempionlar ligasi Elit bosqichidan o'tgan muhim uchrashuvni boshqarish vazifasi yuklatildi. Bu bahsda Yaponiya va Janubiy Koreya klublari o'rtasida qiziqarli to'qnashuv bo'lib o'tadi va matbuot hamda muxlislar e'tibori aynan shu o'yinda faoliyat yurituvchi hamyurtlarimizga qaratilgan bo'ladi.
Yaponiyaning Machida jamoasi bilan Janubiy Koreyaning Kanvon klubi o'rtasidagi bahsni bosh hakam sifatida Rustam Lutfullin olib boradi. Uning yonida maydonda adolatni saqlashda tajribali Andrey Sapenko va Timur Gaynullin yordamchilar sifatida xizmat qilishadi.
O'yindagi bahsli vaziyatlarni aniq tahlil qilish va adolatni yanada mustahkamlash maqsadida VAR tizimida Asker Najafaliyev faoliyat yuritadi. Unga esa AVAR vazifasida Alisher Usmonov hamrohlik qiladi va barcha texnik jihatlar to'g'ri bajarilishini ta'minlaydi.
O'zbekistonlik hakamlar jamoasi so'nggi yillarda Osiyo futbol konfederatsiyasi tomonidan doimiy ravishda yuqori baholanib kelmoqda. Xalqaro darajadagi shunchalik mas'uliyatli va e'tibor talab qiluvchi uchrashuvlarga muntazam tayinlanishi bizning mamlakatimizda futbol hakamligi sohasidagi rivojlanish va yutuqlarning yaqqol dalili hisoblanadi.
Umid qilamizki, bugungi o'yinda hamyurtlarimiz o'zlarining oliy darajadagi mahoratini ko'rsatib, O'zbekiston futboli obro'sini yanada oshirishga hissa qo'shadilar. Manba: one.uz

Судьи из Узбекистана будут судить матч клубов Японии и Кореи
Футбольные судьи из Узбекистана регулярно демонстрируют свой обширный опыт и мастерство на международных аренах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сегодня им поручено судить важный матч плей-офф Лиги чемпионов Азии. В этом поединке состоится интересное противостояние между клубами Японии и Южной Кореи, и внимание прессы и болельщиков будет сосредоточено именно на наших соотечественниках, работающих в этом матче.
Главным судьей в матче между японской командой Мачида и южнокорейским клубом Канвон будет Рустам Лутфуллин. Ему на поле будут помогать опытные ассистенты Андрей Сапенко и Тимур Гайнуллин.
Для точного анализа спорных ситуаций и укрепления справедливости в игре в системе VAR будет работать Аскер Наджафалиев. Ему в роли AVAR будет помогать Алишер Усманов, обеспечивая правильное выполнение всех технических аспектов.
Команда судей из Узбекистана в последние годы постоянно высоко оценивается Азиатской футбольной конфедерацией. Регулярное назначение на столь ответственные и требующие внимания международные матчи является явным свидетельством развития и достижений в области футбольного судейства в нашей стране.
Надеемся, что и в сегодняшней игре наши соотечественники продемонстрируют своё высочайшее мастерство и внесут вклад в повышение престижа узбекского футбола. Источник: one.uz