Barselona futbol klubi prezidenti Joan Laporta yaqin kelajakda bo'lib o'tadigan saylovlar oldidan tashkil etilgan rasmiy debatda o'zining sobiq murabbiyi Xavi Ernandesga nisbatan keskin fikrlarni bildirib o'tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Klub rahbari Xavini faoliyati davomida oilaviy hayot va ishlarni to'g'ri muvozanatda ushlay olmaganlikda aybladi. Shuningdek, Laporta sobiq murabbiyning doimiy ravishda norozilik kayfiyatida bo'lganligini va jamoaning Yevropadagi raqobatbardoshligiga shubha bilan qaraganini ta'kidladi.
Prezidentning so'zlariga ko'ra, Xavi doimo jamoa tarkibidan norozi bo'lib turar edi va bu holat klub ichidagi muhitga salbiy ta'sir ko'rsatgan. Debat davomida garchi Lionel Messining 2023 yilda klubga qaytishi bloklangani haqidagi gaplar ham keng muhokama qilindi.
Xavi Ernandesning ta'kidlashicha, ulkan yulduz Barselona qaytishga intilgan bo'lsa-da, Laporta siyosiy bosimdan qo'rqib transferga to'sqinlik qilgan. Biroq, klub prezidenti buni rad etib, Messining otasi Xorxe Messi bilan olib borilgan muzokaralar haqida gapirib o'tdi.
Laporta yakunda futbolchining o'zi bosimdan qochish maqsadida Inter Mayami klubini tanlaganini ma'lum qildi. Shu bilan birga, Joan Laporta raqibi Viktor Font bilan ham o'tkir bahslarga kirishdi.
Font klub rahbariyatini tarixdagi eng buyuk futbolchilaridan biri bilan aloqalarni uzganlikda aybladi. Prezident esa sport direktori Deceni himoya qilib, Fontning kelajakdagi rejalari joriy murabbiy Xansi Flikning ishiga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkinligidan ogohlantirdi.
O'z navbatida, hozirgi murabbiy Flik bu ichki mojarolarga aralashmaslikni ma'qul ko'rmoqda va jamoa birligini saqlashga intilmoqda. Manba: goal.com

Лапорта обвинил Хави в неспособности сбалансировать семейную жизнь и работу
Президент футбольного клуба «Барселона» Жоан Лапорта во время официальной дебатов, состоявшихся накануне предстоящих выборов, высказал резкие замечания в адрес своего бывшего тренера Хави Эрнандеса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Руководитель клуба обвинил Хави в неспособности правильно сбалансировать семейную жизнь и работу на протяжении своей карьеры. Кроме того, Лапорта подчеркнул, что бывший тренер постоянно пребывал в состоянии недовольства и сомневался в конкурентоспособности команды на европейской арене.
По словам президента, Хави всегда был недоволен составом команды, и это негативно сказывалось на атмосфере внутри клуба. В ходе дебатов также широко обсуждался вопрос о том, что возвращение Лионеля Месси в клуб в 2023 году было заблокировано.
По словам Хави Эрнандеса, хотя великая звезда стремилась вернуться в «Барселону», Лапорта, опасаясь политического давления, помешал трансферу. Однако президент клуба опроверг это и рассказал о переговорах с отцом Месси, Хорхе.
В заключение Лапорта заявил, что сам футболист выбрал клуб «Интер Майами», чтобы избежать давления. При этом Жоан Лапорта также вступил в острые споры со своим соперником Виктором Фонтом.
Фонт обвинил руководство клуба в разрыве связей с одним из величайших футболистов в истории. Президент же, защищая спортивного директора Деку, предупредил, что планы Фонта на будущее могут негативно сказаться на работе нынешнего тренера Ханси Флика.
В свою очередь, нынешний тренер Флик предпочитает не вмешиваться во внутренние конфликты и стремится сохранить единство команды. Источник: goal.com