Bangkokda o'zbek bokschilari Futures Cup turnirida g'alabaga erishdi
Quvonarli holat shundaki, ushbu nufuzli musobaqada ikkita terma jamoamiz ham ishtirok etib, yigitlarimiz ringda qattiq xarakter va jasorat namoyon qilmoqda. Kechagi kun dasturida besh nafar vakilimizning janglari bo'lib o'tdi va ularning aksariyati g'alaba bilan yakunlandi.
Bu natijalar milliy jamoamizning kuchli ekanligini yana bir bor tasdiqladi. Mintaqamizning kelajagi Bekzod Ismoiljonov -55 kilogramm vazn toifasida kolumbiyalik Ruben Naglesga qarshi ringga chiqdi va bahsni juda qisqa vaqt ichida hal qildi.
Hamyurtimiz raqibiga deyarli imkon bermay, besh hakamning ham ovozi bilan 5:0 hisobida ishonchli g'alabani qo'lga kiritdi. Bu muvaffaqiyat Ismoiljonovning turnirdagi selfishonchini yanada oshirib, undan keyingi bosqichlarda ham katta kutilmalar tug'ilishiga sabab bo'ldi.
Kunning yana bir yorqin natijasi Sayidxojayevning ismi bilan bog'liq bo'ldi. U paragvaylik Ian Bertxomiyerni jangning ikkinchi raundida texnik nokautga uchratib, keyingi bosqichga yo'l oldi.
Texnik nokaut bu shunchaki g'alaba emas, balki bokschining kuchli tayyorgarligi va ringdagi ustunligining yaqqol ko'rinishidir. Abdug'ani Yorqinjonov ham o'z yurishini barqaror davom ettirib, -50 kilogramm vaznda italiyalik Imad Bouraouiani 5:0 hisobida mag'lub etdi va chorak finalga chiqa oldi.
Demak, u endi medallar uchun kurashga yanada yaqinlashdi. Afsuski, barcha janglar ham biz istagandek tugamadi.
-60 kilogramm vaznda Bobomurod Boymirzayev qozog'istonlik Dosjan Jumaxanga qarshi bahsda hakamlar qarorlariga ko'ra 1:4 hisobida mag'lub bo'ldi va musobaqa bilan xayrlashdi. Bu turnir katta tajriba maktabi hisoblanadi va Boymirzayev uchun bu mag'lubiyat kelajak startlarda o'ziga kerakli xulosa chiqarishga xizmat qiladi.
Kechagi dasturning yana bir g'alabasi -65 kilogramm vaznda qayd etildi. Ibrohim Shokirjonov mezbon mamlakat bokschisi Nattajakkapan Ditpooni qiyinchiliksiz mag'lub etdi.
O'z uyida ringga chiqqan raqibni bunday ishonchli hisobda yengish har doim alohida qiymatga ega. Shu tariqa, kechagi besh jangning to'rttasida bokschilarimiz g'alaba qozondi va bittasi mag'lubiyat bilan tugadi.
Bu haqda O'zbekiston boks federatsiyasi xabar bermoqda. Qisqasi, Bangkokdagi Futures Cupda o'zbek yoshlari yaxshi sur'at oldi va jamoamiz tayyorgarligining yomon emasligini ko'rsatdi.

В столице Таиланда, городе Бангкок, продолжается напряженный международный турнир по боксу среди молодежи Futures Cup. Об этом сообщает Zamin.uz.
Радостно то, что в этом престижном соревновании принимают участие две наши сборные команды, и наши парни демонстрируют на ринге сильный характер и мужество. В программе вчерашнего дня состоялись бои пяти наших представителей, и большинство из них завершилось победой.
Эти результаты еще раз подтвердили силу нашей национальной команды. Будущее нашего региона, Бекзод Исмаилов, в весовой категории до 55 килограммов вышел на ринг против колумбийца Рубена Наглеса и очень быстро решил исход поединка.
Наш соотечественник практически не дал шансов сопернику и уверенно одержал победу с результатом 5:0 по решению всех пяти судей. Этот успех еще больше повысил уверенность Исмаилова в турнире и породил большие ожидания от его выступлений на следующих этапах.
Еще одним ярким результатом дня стало имя Саидхожаева. Он в техническом нокауте во втором раунде победил парaguayца Иана Бертхомьера и вышел в следующий этап.
Технический нокаут — это не просто победа, а явное проявление отличной подготовки боксера и его превосходства на ринге. Абдугани Ёркинжонов также уверенно продолжил свой путь, победив итальянца Имада Бурауани со счетом 5:0 в весовой категории до 50 килограммов и вышел в четвертьфинал.
Таким образом, он еще ближе подошел к борьбе за медали. К сожалению, не все бои завершились так, как мы хотели бы.
В весовой категории до 60 килограммов Бобомурод Боймирзаев проиграл казахстанцу Досжану Джумахану решением судей со счетом 1:4 и покинул турнир. Этот турнир является большой школой опыта, и это поражение поможет Боймирзаеву сделать необходимые выводы для будущих стартов.
Еще одна победа вчерашней программы была зафиксирована в весовой категории до 65 килограммов. Иброхим Шокиржонов без труда победил боксера страны-хозяйки Наттаджаккана Дитпуни.
Победа над соперником, выступающим на своей родине, с таким уверенным счетом всегда имеет особую ценность. Таким образом, в четырех из пяти боев вчерашнего дня наши боксеры одержали победу, а один закончился поражением.
Об этом сообщает Федерация бокса Узбекистана. Кратко: на турнире Futures Cup в Бангкоке узбекская молодежь показала хорошие результаты и продемонстрировала, что подготовка нашей команды не плоха.