Italiya milliy terma jamoasining sobiq a’zosi Dino Badjo o‘tgan asrning to‘qsoninchi yillaridagi A Seriya futboli haqida qiziqarli xotiralari bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, o‘sha davrda Italiya chempionati jahon futbolining markazi hisoblanib, barcha kuchli o‘yinchilar aynan shu yerda to‘p surishni orzu qilgan. Hozirgi kunda ham yuqori darajadagi futbolchilar ko‘p bo‘lishi mumkin, ammo o‘sha paytlarda Italiyaga kelgan har bir legioner haqiqiy jahon darajasidagi yulduz sanalgan.
Klublar ham tarkibni shakllantirishda juda qattiq talablar qo‘ygan va faqat eng sara o‘yinchilarni tanlab olgan. Dino Badjo ta’kidlaganidek, o‘sha davrda A Seriya raqobatbardoshligi bo‘yicha dunyoda tengsiz edi.
Italiya futboli o‘zining haqiqiy oltin davrini boshdan kechirayotgan edi. U o‘sha yillardagi yorqin yulduzlarni eslar ekan, Milan klubida to‘p surgan Marko van Basten, Rud Gullit va Frank Raykard kabi afsonaviy gollandiyaliklarni, shuningdek, Inter tarkibidagi Lotar Matteus, Andreas Breme va Yurgen Klinsmann kabi nemis ustalari faoliyatini alohida e’tirof etdi.
Bundan tashqari, sakkizinchi yillarda Italiya maydonlarida to‘p surgan braziliyalik Ziko va Paulo Falkao kabi futbolchilar ham chempionat saviyasini belgilab bergan. Dino Badjoning AS nashriga bergan intervyusiga ko‘ra, o‘sha vaqtlarda Oltin to‘p sohiblari aynan Italiya chempionatida o‘ynashni ma’qul ko‘rishgan.
Bugungi kunda esa vaziyat tubdan o‘zgargan. Hozirgi eng kuchli futbolchilar ko‘proq Ispaniya, Angliya yoki Fransiya chempionatlarini tanlamoqda.
Italiya futboli esa avvalgi nufuzini tiklash uchun jiddiy o‘zgarishlarga muhtoj. Badjo o‘z xotiralari orqali zamonaviy futbol va o‘tmish o‘rtasidagi katta farqni ko‘rsatib berdi va Italiya chempionatining o‘sha davrdagi ulug‘vorligini yodga oldi.

Дино Баджо вспомнил золотую эпоху итальянского футбола
Бывший член национальной сборной Италии Дино Баджо поделился интересными воспоминаниями о футболе Серии А в девяностых годах прошлого века. Об этом сообщило Zamin.uz.
По его мнению, в то время чемпионат Италии считался центром мирового футбола, и все сильные игроки мечтали играть именно здесь. В настоящее время также может быть много высококлассных футболистов, но в те времена каждый легионер, приехавший в Италию, считался настоящей звездой мирового уровня.
Клубы также предъявляли очень строгие требования при формировании состава и выбирали только самых лучших игроков. Как отметил Дино Баджо, в тот период Серия А была непревзойденной в мире по уровню конкуренции.
Итальянский футбол переживал свой настоящий золотой век. Вспоминая ярких звезд тех лет, он особо отметил деятельность легендарных голландцев, таких как Марко ван Бастен, Рууд Гуллит и Франк Райкард, игравших в клубе «Милан», а также немецких мастеров Лотара Маттеуса, Андреаса Бреме и Юргена Клинсманна в составе «Интера».
Кроме того, бразильские футболисты, такие как Зико и Пауло Фалькоэ, игравшие на итальянских полях в восьмидесятых годах, также определяли уровень чемпионата. Согласно интервью Дино Баджо изданию AS, в те времена обладатели «Золотого мяча» предпочитали играть именно в чемпионате Италии.
Сегодня же ситуация кардинально изменилась. Нынешние сильнейшие футболисты чаще выбирают чемпионаты Испании, Англии или Франции.
Итальянский футбол же нуждается в серьезных переменах, чтобы восстановить свой прежний престиж. Баджо через свои воспоминания показал огромную разницу между современным футболом и прошлым, вспомнив величие чемпионата Италии того периода.