Portugaliya milliy terma jamoasi hamda Manchester Siti klubi yarim himoyachisi Bernardu Silva futbol tarixidagi o‘z o‘rnini yanada mustahkamladi. U Londonning Chelsi jamoasiga qarshi kechgan uchrashuvda maydonga tushib, Angliya chempionatidagi o‘yinlari sonini ikki yuz to‘qson yettitaga yetkazdi.
Ushbu ko‘rsatkich orqali tajribali futbolchi portugaliyalik o‘yinchilar orasida Premyer-ligada eng ko‘p maydonga tushgan sportchi sifatida mutlaq rekord o‘rnatdi. One.uz sayti xabariga ko‘ra, bungacha rekord sohibi bo‘lib turgan Luish Morten endilikda ikkinchi o‘ringa tushdi.
U o‘z faoliyati davomida Vest Xem, Arsenal va Fulxem klublari sharafini himoya qilib, jami ikki yuz to‘qson oltita bahsda ishtirok etgan edi. Kuchli uchlikni esa futbol afsonasi Krishtianu Ronaldu yakunlab beradi.
Mashhur hujumchi Manchester Yunayted tarkibida Angliya chempionatida ikki yuz o‘ttiz oltita o‘yinda maydonga tushgan. Ayni damda Bernardu Silvaning Manchester Siti jamoasidagi faoliyati yakunlanishi mumkinligi haqidagi mish-mishlar ko‘payib bormoqda.
Agar futbolchi jamoani tark etadigan bo‘lsa, uning Premyer-ligadagi statistikasi va qoldirgan merosi yanada qadrliroq ahamiyat kasb etadi. Hozircha esa fakt shuki, Bernardu Silva Portugaliya futboli hamda Angliya chempionati tarixida o‘ziga xos cho‘qqini zabt etdi.
Uning maydondagi harakatlari, to‘p bilan muomalasi va o‘yinni tushunish qobiliyati muxlislarni hamisha hayratga solib kelgan. Bunday yutuqlar sportchining nafaqat mahoratini, balki uzoq yillar davomida yuqori formada qola olganini ham ko‘rsatadi.
Kelajakda uning rekordini yangilash boshqa portugaliyalik futbolchilar uchun ham oson kechmaydi. Har qanday holatda ham, Bernardu Silva o‘z nomi bilan futbol olamida yorqin iz qoldirishda davom etmoqda.

Бернарду Силва обновляет исторический рекорд в чемпионате Англии
В рамках Английской Премьер-лиги было зафиксировано очередное историческое событие. Об этом сообщило Zamin.uz.
Полузащитник сборной Португалии и клуба «Манчестер Сити» Бернарду Силва еще больше укрепил свое место в истории футбола. Выйдя на поле в матче против лондонского «Челси», он довел количество своих игр в чемпионате Англии до двухсот девяноста семи.
Этим показателем опытный футболист установил абсолютный рекорд среди португальских игроков как спортсмен, который больше всех провел матчей в Премьер-лиге. По сообщению сайта One.uz, Луиш Монте, который до этого был рекордсменом, теперь переместился на второе место.
За свою карьеру он защищал честь клубов «Вест Хэм», «Арсенал» и «Фулхэм», приняв участие в общей сложности в двухстах девяноста шести матчах. Замыкает тройку лидеров легенда футбола Криштиану Роналду.
Знаменитый нападающий в составе «Манчестер Юнайтед» вышел на поле в двухстах тридцати шести играх чемпионата Англии. В настоящее время множатся слухи о том, что карьера Бернарду Силвы в команде «Манчестер Сити» может подойти к концу.
Если футболист покинет команду, его статистика в Премьер-лиге и оставленное наследие приобретут еще большую ценность. На данный момент факт остается фактом: Бернарду Силва покорил уникальную вершину в истории португальского футбола и чемпионата Англии.
Его действия на поле, обращение с мячом и способность понимать игру всегда вызывали восхищение болельщиков. Такие достижения демонстрируют не только мастерство спортсмена, но и его способность оставаться в высокой форме на протяжении многих лет.
В будущем обновить его рекорд другим португальским футболистам будет непросто. В любом случае, Бернарду Силва продолжает оставлять яркий след в мире футбола своим именем.