Kipr davlatida bo‘lib o‘tayotgan shaxmat bo‘yicha nufuzli Nomzodlar turniri hal qiluvchi pallaga kirib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turnirning o‘n ikkinchi turida o‘zbekistonlik iqtidorli grossmeyster Javohir Sindorov amerikalik kuchli raqib Hikaru Nakamuraga qarshi bahs olib bordi. G‘oyat murosasiz kechgan ushbu uchrashuv durang natija bilan yakunlandi.
Mazkur ochko evaziga Sindorov umumiy hisobdagi ochkolarini to‘qqiztaga yetkazib, turnir jadvalida yetakchilikni mustahkamlab oldi. Hozirgi vaqtda hamyurtimiz va ikkinchi o‘rinda borayotgan niderlandiyalik Anish Giri o‘rtasidagi farq ikki ochkoni tashkil etmoqda.
Mutaxassislarning tahlillariga ko‘ra, Javohir Sindorov turnir g‘olibligiga juda yaqin turibdi. Agar u keyingi turlarda barqaror o‘yin namoyish etsa, muddatidan avval birinchi o‘rinni kafolatlashi mumkin.
Hatto raqiblarining natijalaridan qat’i nazar, Sindorovning yakuniy g‘olib bo‘lish ehtimoli juda yuqori baholanmoqda. O‘yindan so‘ng grossmeyster jurnalistlarga bergan intervyusida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Nakamura bilan kechgan partiya jismonan charchoq keltirgan, shuning uchun durang natija bugungi vaziyatda eng maqbul yo‘l bo‘lgan. Javohir tavakkalchilikka yo‘l qo‘ymasdan, ishonchli variantlarni tanlaganini qayd etdi.
Shuningdek, u bo‘sh vaqtida dam olishga va xobbi sifatida kompyuter o‘yinlari bilan shug‘ullanishga vaqt ajratishini yashirmadi. One.uz saytida keltirilgan ma’lumotlarga tayangan holda aytish mumkinki, sportchi ijtimoiy tarmoqlarda o‘z shaxsiy hayoti va boshqa shaxmatchilar haqida tarqalayotgan asossiz gap-so‘zlarga umuman e’tibor qaratmayapti.
Uning butun diqqat-e’tibori faqat shaxmat taxtasidagi muhim g‘alabalarga qaratilgan. Endilikda barcha muxlislar o‘n uchinchi turni kutmoqda.
Mazkur tur doirasida 14 aprel kuni Javohir Sindorov o‘zining eng yaqin ta’qibchisi Anish Giriga qarshi qora donalarda dona suradi. Bu bahs turnir taqdirini hal qilishi mumkin bo‘lgan eng muhim uchrashuvlardan biri hisoblanadi.
O‘zbekistonlik shaxmat ixlosmandlari yosh grossmeysterimizdan navbatdagi muvaffaqiyatli o‘yinni kutib qolishadi.

Джавохир Синдоров еще больше укрепил лидерство в турнире кандидатов
Престижный Турнир претендентов по шахматам, проходящий в Кипре, подходит к решающей стадии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В двенадцатом туре турнира талантливый узбекистанский гроссмейстер Джавохир Синдоров провел партию против сильного соперника из США Хикару Накамуры. Эта крайне напряженная встреча завершилась вничью.
Благодаря этому очку Синдоров довел свой общий счет до девяти, укрепив лидерство в турнирной таблице. На данный момент разрыв между нашим соотечественником и идущим на втором месте голландцем Анишем Гири составляет два очка.
По анализам экспертов, Джавохир Синдоров очень близок к победе в турнире. Если он продемонстрирует стабильную игру в следующих турах, то может гарантировать себе первое место досрочно.
Независимо от результатов соперников, вероятность того, что Синдоров станет окончательным победителем, оценивается как очень высокая. После игры гроссмейстер поделился своими мыслями в интервью журналистам.
По его словам, партия с Накамурой вызвала физическую усталость, поэтому ничейный результат в данной ситуации был наиболее оптимальным вариантом. Джавохир отметил, что не стал рисковать и выбрал надежные варианты.
Также он не скрыл, что в свободное время отдыхает и уделяет время компьютерным играм в качестве хобби. Опираясь на данные сайта One.uz, можно сказать, что спортсмен совершенно не обращает внимания на необоснованные слухи о своей личной жизни и других шахматистах, распространяющиеся в социальных сетях.
Все его внимание сосредоточено исключительно на важных победах за шахматной доской. Теперь все болельщики ждут тринадцатого тура.
В рамках этого тура 14 апреля Джавохир Синдоров будет играть черными фигурами против своего ближайшего преследователя Аниша Гири. Эта схватка считается одной из самых важных встреч, которая может определить судьбу турнира.