Javohir Sindorov FIDE Nomzodlar turniri g‘olibi sifatida Vataniga qaytdi
Ushbu nufuzli musobaqada hamyurtimiz Javohir Sindorov g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Turnir yuqori professional darajada tashkil etilib, butun dunyo shaxmat jamoatchiligining katta e’tiborini tortdi.
Musobaqa doirasida 16 aprel kuni g‘oliblarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda Javohir Sindorovning erishgan yutuqlari rasman e’tirof etildi.
Bu muvaffaqiyat hamyurtimizning jahon shaxmat olamidagi nufuzini yanada oshirdi va uning ismini xalqaro maydonda yorqin namoyon qildi. Bugun chempion Vataniga qaytib keldi.
Toshkent xalqaro aeroportida uni kutib olish uchun katta tantana tashkil etildi. Aeroportda muxlislar, sport sohasi vakillari va davlat rasmiylari yig‘ilib, g‘olibni iliq qarshilashdi.
Xalqimizning sevimli shaxmatchisi uchun yaratilgan bayramona muhit unga nisbatan bo‘lgan hurmat va faxrni yaqqol ko‘rsatdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning farmoniga binoan Javohir Sindorov Mehnat shuhrati ordeni bilan taqdirlandi.
Aeroportda bo‘lib o‘tgan tantanali marosim davomida Bosh vazir Abdulla Aripov ushbu farmonni yig‘ilganlarga rasman o‘qib eshittirdi. Javohir Sindorovning ushbu g‘alabasi mamlakatimiz shaxmat tarixida yangi va muhim bosqich sifatida qayd etilmoqda.
Bu natija nafaqat sportchi uchun, balki butun yurt uchun faxrdir. Bunday yutuqlar kelajakda yanada ulkanroq g‘alabalar qozonishga bo‘lgan ishonchni va umidni kuchaytiradi.

Жавохир Синдоров вернулся на Родину в качестве победителя Турнира претендентов ФИДЕ
В этом престижном соревновании победу одержал наш соотечественник Жавохир Синдоров. Турнир был организован на высоком профессиональном уровне и привлек большое внимание шахматного сообщества всего мира.
В рамках соревнований 16 апреля состоялась церемония награждения победителей. На данном мероприятии достижения Жавохира Синдорова были официально признаны.
Этот успех еще больше повысил авторитет нашего соотечественника в мировом шахматном сообществе и ярко проявил его имя на международной арене. Сегодня чемпион вернулся на Родину.
В международном аэропорту Ташкента было организовано торжественное мероприятие по его встрече. В аэропорту собрались болельщики, представители спортивной сферы и государственные чиновники, которые тепло приветствовали победителя.
Праздничная атмосфера, созданная для любимого шахматиста нашего народа, наглядно продемонстрировала уважение и гордость по отношению к нему. Также, согласно указу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, Жавохир Синдоров был награжден орденом «Шараф» (Слава труда).
В ходе торжественной церемонии в аэропорту Премьер-министр Абдулла Арипов официально зачитал данный указ собравшимся. Эта победа Жавохира Синдорова отмечается как новый и важный этап в истории шахмат нашей страны.
Этот результат является гордостью не только для спортсмена, но и для всей страны. Такие достижения укрепляют уверенность и надежду на достижение еще более грандиозных побед в будущем.