Osiyo dzyudo chempionatida o'zbekistonliklar yana ikki medalni qo'lga kiritishdi
Xitoyning Ordos shahrida dzyudo bo'yicha kattalar o'rtasida Osiyo chempionati bo'lib o'tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Musobaqaning ikkinchi kunidagi bellashuvlar yakunlandi va ushbu kun O'zbekiston terma jamoasi uchun yanada muvaffaqiyatli kechdi. Sportchilarimiz tatamida ko'rsatgan munosib natijalari bilan medallar jamg'armasini yana boyitishga erishdilar.
Ikkinchi kunning yakunlariga ko'ra, yurtimiz vakillari bitta kumush va bitta bronza medalini qo'lga kiritdilar. Ayniqsa, 70 kilogramm vazn toifasida ishtirok etgan Shirinjon Yo'ldoshevaning chiqishi alohida e'tiborga loyiq bo'ldi.
Sportchi qo'lidagi jarohatga qaramasdan final bahsida oxirigacha kurashdi va kumush medalni qo'lga kiritishga muvaffaq bo'ldi. Bu natija uning kuchli irodasi va matonatini yana bir bor isbotladi.
Xuddi shu vazn toifasida Xurshida Razzoqberdiyeva ham munosib bahs yuritdi. U yarim finalda Shirinjon Yo'ldoshevaga imkoniyatni boy bergan bo'lsa-da, bronza medali uchun o'tkazilgan bellashuvda Xitoy Taypeyi vakiliga ustunlik qilib, uchinchi o'rinni egalladi.
Ikki kunlik bahslar yakunida O'zbekiston terma jamoasi umumiy hisobda uchta kumush va ikkita bronza medalga ega bo'ldi. Kumush medallarni Laziza Haydarova, Sita Kadambayeva va Shirinjon Yo'ldosheva qo'lga kiritdilar.
Bronza medallari esa Samariddin Qo'chqorov hamda Xurshida Razzoqberdiyevaga nasib etdi. Ertaga musobaqaning og'ir vazn toifalaridagi dzyudochilar tatamiga chiqishadi.
Ushbu yo'nalishdagi bahslardan ham yurtimiz sportchilaridan yangi g'alabalar va medallar kutilmoqda. Manba: One.uz

На чемпионате Азии по дзюдо узбекистанцы завоевали еще две медали
В китайском городе Ордос проходит чемпионат Азии по дзюдо среди взрослых. Об этом сообщает Zamin.uz.
Завершились поединки второго дня соревнований, и этот день стал еще более успешным для национальной сборной Узбекистана. Наши спортсмены достойными результатами на татами смогли вновь пополнить копилку медалей.
По итогам второго дня представители нашей страны завоевали одну серебряную и одну бронзовую медаль. Особого внимания заслужило выступление Ширинжон Юлдошевой, принявшей участие в весовой категории до 70 килограммов.
Несмотря на травму руки, спортсменка боролась в финальном поединке до конца и сумела завоевать серебряную медаль. Этот результат вновь доказал ее сильную волю и стойкость.
В этой же весовой категории достойно выступила и Хуршида Раззокбердиева. Хотя в полуфинале она уступила Ширинжон Юлдошевой, в поединке за бронзовую медаль она одержала верх над представительницей Китайского Тайбэя и заняла третье место.
По итогам двух дней соревнований национальная сборная Узбекистана заработала в общем зачете три серебряные и две бронзовые медали. Серебряные медали завоевали Лазиза Хайдарова, Сита Кадамбаева и Ширинжон Юлдошева.
Бронзовые медали достались Самариддину Кучкорову и Хуршиде Раззокбердиевой. Завтра на татами выйдут дзюдоисты тяжелых весовых категорий.
От спортсменов нашей страны в этих поединках также ожидаются новые победы и медали. Источник: One.uz