Toshkentda yoshlar taekvondo jahon chempionati tarixiy g'alaba bilan yakunlandi
Toshkent shahrida taekvondo WT yo'nalishi bo'yicha yoshlar o'rtasidagi XV Jahon chempionati yuqori saviyada tashkil etilgan final bahslari va tantanali yopilish marosimi bilan yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqada World Taekvondo prezidenti Chungvon Choi, Sport vaziri Adham Ikramov, Milliy Olimpiya qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari Otabek Umarov va boshqa yuqori lavozimli sport arboblari ishtirok etishdi. Musobaqaning eng yorqin natijalaridan biri 63 kilogramm vazn toifasida bahslarni olib borgan Mohidil O'ktamjonova tomonidan qayd etildi.
Sportchi barcha raqiblarini ishonchli tarzda mag'lub etib, oltin medalni qo'lga kiritdi. Bu yutuq O'zbekiston sporti uchun tarixiy voqea bo'ldi, chunki shu paytgacha taekvondo WT yo'nalishi bo'yicha yoshlar o'rtasidagi jahon chempionatlarida qizlarimiz oltin medalga erishmagan edi.
Mohidil O'ktamjonova mamlakatimiz tarixida ushbu turda jahon chempioni bo'lgan ilk qiz sifatida nomini yozib qoldirdi. Terma jamoaning boshqa vakillari ham munosib ishtirok etib, yuqori natijalarni ko'rsatishdi.
Xususan, Asadbek Samandarov va Yosinbek Odilov oltin medallarga erishgan bo'lsa, Ayubxon Nabiyev va Alisher Pak kumush sovrinlarning egasi bo'lishdi. Shohjahon Xolmurodov esa bronza medalni qo'lga kiritdi.
Natijada O'zbekiston yoshlar jamoasi musobaqani 3 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medal bilan yakunlab, o'z tarixidagi eng yaxshi ko'rsatkichlardan birini qayd etdi. Ma'lumot uchun, navbatdagi jahon chempionati 2028 yilda Lima shahrida bo'lib o'tishi rejalashtirilgan.
Bu g'alabalar sportchilarimizning katta salohiyatga ega ekanini va kelajakda yanada yuqori cho'qqilarni zabt etishlarini ko'rsatdi. Manba: One.uz

В Ташкенте чемпионат мира по тхэквондо среди молодежи завершился исторической победой
В городе Ташкенте завершился XV чемпионат мира среди молодежи по тхэквондо WT, который ознаменовался проведением финальных поединков на высоком уровне и торжественной церемонией закрытия. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом престижном соревновании приняли участие президент World Taekwondo Чунвон Чой, министр спорта Адхам Икрамов, первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Отабек Умаров и другие высокопоставленные спортивные деятели. Одним из самых ярких результатов турнира стало выступление Мохидил Октамжоновой в весовой категории 63 кг.
Спортсменка уверенно победила всех своих соперниц, завоевав золотую медаль. Это достижение стало историческим событием для спорта Узбекистана, так как до этого момента наши девушки не добивались золотых медалей на чемпионатах мира среди молодежи по тхэквондо WT.
Мохидил Октамжонова вписала свое имя в историю нашей страны как первая девушка, ставшая чемпионкой мира в данном виде спорта. Другие представители национальной сборной также достойно выступили, показав высокие результаты.
В частности, Асадбек Самандаров и Йосинбек Одилов завоевали золотые медали, а Аюбхон Набиев и Алишер Пак стали обладателями серебряных наград. Шохжахон Холмуродов завоевал бронзовую медаль.
В итоге молодежная сборная Узбекистана завершила соревнования с 3 золотыми, 2 серебряными и 1 бронзовой медалью, зафиксировав один из лучших показателей в своей истории. Для справки: следующий чемпионат мира планируется провести в 2028 году в городе Лима.
Эти победы продемонстрировали большой потенциал наших спортсменов и их способность покорять еще более высокие вершины в будущем. Источник: One.uz