O'zbekistonlik olti nafar sportchi Osiyo chempionati medallari uchun kurashadi
Xitoyning Ordos shahrida kattalar o'rtasida Osiyo chempionati bo'lib o'tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Musobaqaning saralash bosqichlari yakunlanib, eng muhim va hal qiluvchi kun yaqinlashdi. Endilikda sportchilar final va bronza medallari uchun bahslarda o'z mahoratlarini namoyish etishadi.
O'zbekiston terma jamoasi ushbu bosqichlarda juda yuqori natijalarga erishdi. Milliy jamoa vakillari ko'rsatgan qat'iyat va kuch tufayli jami olti nafar sportchi medal uchun kurashadigan bosqichga yo'llanmani qo'lga kiritdi.
Jamoaning eng yirik muvaffaqiyati shundaki, bir nafar vakilimiz oltin medal uchun finalga chiqdi, qolgan besh nafar sportchi esa bronza medallari uchun tatamiga ko'tariladi. Final bahslarida 100 kilogrammdan yuqori vazn toifasida Alisher Yusupov Janubiy Koreya vakili Li Seon Gyob bilan to'qnashadi.
Ushbu uchrashuv chempionatning eng hayajonli va kutilgan finallaridan biri bo'lishi kutilmoqda. Bronza medallari uchun bellashuvlarda ham qiziqarli juftliklar shakllandi.
78 kilogrammgacha vazn toifasida Marjona Ko'chimova va Barchinoy Qodirova o'rtasida bahs kechadi. 100 kilogrammgacha toifada Ernazar Sarsenbayev Tojikiston vakili Jahongir Majidov bilan kurashadi.
Shuningdek, 78 kilogrammdan yuqori vazn toifasida Umida Nig'matova Qozog'iston sportchisi Aida Toishebekova bilan, 100 kilogrammdan yuqori toifada Muzaffarbek To'raboyev esa Mo'g'uliston vakili Odhu Tsetsensengel bilan bellashadi. Ushbu natijalar O'zbekiston dzyudo maktabining xalqaro maydonda tobora kuchayib borayotganini isbotlamoqda.
Hozirda barcha e'tiborlar final kuniga qaratilgan, chunki medallar uchun kurashda har bir kichik xato g'alaba yoki mag'lubiyatni belgilab berishi mumkin. Manba: One.uz

Шесть спортсменов из Узбекистана поборются за медали чемпионата Азии
Отборочные этапы соревнований завершены, и приближается самый важный и решающий день. Теперь спортсмены продемонстрируют свое мастерство в поединках за финальные и бронзовые медали.
Сборная Узбекистана достигла очень высоких результатов на этих этапах. Благодаря решительности и силе представителей национальной команды, шесть спортсменов получили путевки в стадию борьбы за медали.
Самым крупным успехом команды стало то, что один наш представитель вышел в финал за золотую медаль, а остальные пять спортсменов поднимутся на татами за бронзовые медали. В финальном поединке в весовой категории свыше 100 кг Алишер Юсупов встретится с представителем Южной Кореи Ли Сон Гёбом.
Ожидается, что эта встреча станет одним из самых захватывающих и ожидаемых финалов чемпионата. В борьбе за бронзовые медали также сформировались интересные пары.
В весовой категории до 78 кг пройдет поединок между Маржоной Кучимовой и Барчиной Кадировой. В категории до 100 кг Эрназар Сарсенбаев сразится с представителем Таджикистана Джахонгиром Маджидовым.
Также в весовой категории свыше 78 кг Умида Нигматова встретится с казахстанской спортсменкой Аидой Тойшебековой, а в категории свыше 100 кг Музаффарбек Турабоев сразится с представителем Монголии Оду Цеценсенгелем. Эти результаты доказывают, что узбекистанская школа дзюдо становится всё сильнее на международной арене.
Сейчас все внимание приковано к дню финала, так как в борьбе за медали каждая маленькая ошибка может определить победу или поражение. Источник: One.uz