«Real Madrid» Joze Mourinyoni qaytarish uchun tovon pulini to‘ladi
Ko‘p yillik tanaffusdan so‘ng portugaliyalik mutaxassisning Ispaniya poytaxtiga qaytishi haqidagi xabarlar futbol olamida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Madridliklar rahbariyati o‘z maqsadiga erishish yo‘lida dastlabki muhim qadamni tashladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, klub mutaxassisning amaldagi shartnomasini bekor qilish uchun talab etilgan mablag‘ni to‘lab bergan. Goal.com nashrining xabar berishicha, Real Madrid rahbariyati dushanba kuni murabbiyning Lissabonning Benfika klubi bilan tuzilgan shartnomasidagi tovon pulini to‘liq qoplagan.
Ushbu bitimni bekor qilish uchun ispan grandi 3 million yevro miqdorida mablag‘ sarflagan. Klub prezidenti Florentino Peres jamoada tartib o‘rnatish va g‘alabali an’analarni tiklash uchun aynan Mourinyo nomzodini ma’qul ko‘rmoqda.
Bu qaror jamoaning joriy mavsumdagi natijalari rahbariyatni qoniqtirmayotgani bilan bog‘liqdir. Joze Mourinyo avval ham Madridda faoliyat yuritib, muxlislar mehrini qozongan edi.
U 2010-yildan 2013-yilgacha bo‘lgan davrda jamoani boshqarib, Ispaniya chempionligi, mamlakat kubogi va superkubogini qo‘lga kiritgan. O‘sha paytlarda u Barselonaning gegemonligiga chek qo‘ygan murabbiy sifatida tarixda qolgan edi.
Hozirda murabbiyning agenti Jorje Mendesh va klub mutasaddilari o‘rtasidagi muzokaralar yakuniy pallaga kirgan. Tomonlar o‘zaro hamkorlik shartlari bo‘yicha deyarli bir to‘xtamga kelishgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yangi shartnoma ikki yilga mo‘ljallangan bo‘lishi kutilmoqda. Florentino Peres joriy mavsumda sovrinsiz qolgan va ichki chempionatda asosiy raqibidan ortda qolgan jamoani qayta qurishni rejalashtirgan.
Mourinyoning tajribasi va qat’iy xarakteri Madrid klubiga yangi kuch bag‘ishlashi kutilmoqda. Tez orada ushbu tayinlov rasman e’lon qilinishi va murabbiy o‘z vazifasini bajarishga kirishishi kutilmoqda.
Madridlik muxlislar yana o‘zlarining sevimli murabbiylarini kutib olishga tayyorgarlik ko‘rmoqdalar.

«Реал Мадрид» выплатит отступные за возвращение Жозе Моуринью
Реал Мадрид оформил одну из самых ярких страниц своей истории, и тренер Жозе Моуринью снова рассматривает возможность возвращения в команду. Об этом сообщает Zamin.uz.
После длительного перерыва новости о возвращении португальского специалиста в столицу Испании вызвали большой резонанс в футбольном мире. Руководство мадридского клуба сделало первый важный шаг на пути к достижению своей цели.
По информации, клуб выплатил сумму, необходимую для расторжения действующего контракта тренера. Как сообщает Goal.com, руководство Реал Мадрид в понедельник полностью выкупило неустойку по контракту тренера с лиссабонской Бенфикой.
Для расторжения этого контракта испанский гранд потратил 3 миллиона евро. Президент клуба Флорентино Перес считает, что именно кандидатура Моуринью подходит для восстановления порядка в команде и возрождения победных традиций.
Это решение связано с тем, что результаты команды в текущем сезоне не устраивают руководство. Жозе Моуринью ранее уже работал в Мадриде, завоевав доверие болельщиков.
В период с 2010 по 2013 год он руководил командой, выиграв чемпионат Испании, национальный кубок и суперкубок. В те годы он вошёл в историю как тренер, который положил конец гегемонии Барселоны.
В настоящее время агент тренера Жорже Мендеш и представители клуба ведут переговоры, которые вышли на финишную прямую. Стороны почти пришли к согласию по условиям будущего сотрудничества.
По предварительной информации, новый контракт рассчитан на два года. Флорентино Перес планирует в текущем сезоне без перерывов восстановить команду, которая отстала от главного соперника в национальном чемпионате.
Ожидается, что опыт и решительный характер Моуринью придадут новый импульс мадридскому клубу. Ожидается, что это назначение будет официально объявлено в ближайшее время, и тренер приступит к выполнению своих обязанностей.