Germaniya terma jamoasi a’zosi o‘zining yuqori quvvatli elektr sport avtomobilida to‘qnashuv keltirib chiqargan va bu holat jiddiy huquqiy oqibatlarga sabab bo‘lgan. Goal.com nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu ko‘ngilsiz voqea futbolchining faoliyatiga ham o‘z ta’sirini ko‘rsatishi mumkin.
Mazkur hodisa 2025-yilning 13-aprel kuni Musiala A8 avtobanida Zalsburg yo‘nalishi bo‘ylab ketayotgan vaqtda yuz bergan. Bavariya vakili o‘sha paytda 600 ot kuchiga ega bo‘lgan Audi RS e-tron GT rusumli zamonaviy avtomobilni boshqarib borayotgan edi.
Myunxen prokuraturasi vakili Florian Lindemanning tushuntirishicha, futbolchi quvib o‘tish manevrini amalga oshirayotgan vaqtda ehtiyotsizlik qilib, o‘ng tomondagi mashinani payqamay qolgan va natijada to‘qnashuv yuzaga kelgan. Olib borilgan surishtiruv ishlari va ekspertiza natijasida Jamal Musiala soatiga 120 kilometr tezlik cheklangan hududda 194 kilometr soat tezlikda harakatlangani aniqlandi.
To‘qnashuv oqibatida ikkinchi avtomobil bo‘lgan VW Golf rusumli mashinadagi ikki nafar yo‘lovchi yengil tan jarohati olgan. Hodisa natijasida yetkazilgan umumiy moddiy zarar miqdori mutaxassislar tomonidan qariyb 200 000 yevro deb baholandi.
Myunxen tuman sudi 23 yoshli futbolchiga nisbatan ehtiyotsizlik oqibatida yo‘l harakati xavfsizligiga tahdid solish va boshqalarga tan jarohati yetkazish aybi bilan tegishli jazo chorasini belgiladi. Chelsi akademiyasi tarbiyalanuvchisi hisoblangan Musiala nafaqat katta miqdordagi jarimani to‘lashi shart, balki uning haydovchilik huquqi ham rasman bekor qilindi.
Bu esa uning kundalik mashg‘ulotlarga borib-kelish tartibini o‘zgartirishiga to‘g‘ri kelishini anglatadi. Prokuratura vakilining qo‘shimcha qilishicha, Jamal Musiala kamida to‘qqiz oy davomida avtomobil boshqarish huquqidan mahrum etilgan.
Yangi haydovchilik guvohnomasi unga faqat joriy yilning kuz fasliga kelibgina qayta berilishi mumkin. Hozircha futbolchining rasmiy vakillari ushbu holat bo‘yicha o‘z munosabatlarini bildirishdi va sud qarori qonuniy kuchga kirganini tasdiqlashdi.
Endilikda yosh yulduz ma’lum muddat jamoat transporti yoki shaxsiy haydovchi xizmatidan foydalanishiga to‘g‘ri keladi.

Член «Баварии» Джамал Мусиала лишен водительского удостовер лишен водительского удостоверения
Полузащитник Баварии Джамал Мусиала лишился водительских прав из-за превышения скорости на автомагистрали и дорожно-транспортного происшествия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Член национальной сборной Германии спровоцировал столкновение на своем мощном электромобиле, что привело к серьезным правовым последствиям. По данным Goal.com, этот безрассудный инцидент может повлиять и на профессиональную деятельность футболиста.
Инцидент произошел 13 апреля 2025 года, когда Мусиала двигался по автомагистрали A8 в направлении Зальцбурга. В этот момент представитель Баварии управлял Audi RS e-tron GT мощностью 600 л.с. — современным электромобилем.
Представитель прокуратуры Мюнхена Флориан Линдеманн пояснил, что, выполняя маневр обгона, футболист проявил неосторожность, не уступил дорогу автомобилю справа и в результате произошло столкновение. По результатам проведенной экспертизы и следственных действий установлено, что Джамал Мусиала двигался со скоростью 194 км/ч на участке, где ограничение составляет 120 км/ч.
В результате столкновения двое пассажиров Volkswagen Golf получили легкие травмы. Общий материальный ущерб, по оценке специалистов, составил около 200 000 евро.
Суд Мюнхена признал 23-летнего футболиста виновным в создании угрозы безопасности дорожного движения и причинении легкого вреда здоровью другим лицам из-за неосторожности и назначил соответствующее наказание. Воспитанник академии Челси Мусиал должен не только выплатить значительный штраф, но и официально лишился водительских прав.
Это означает, что его повседневные передвижения теперь требуют изменений. Как отметил представитель прокуратуры, Джамал Мусиала лишен права управлять транспортным средством минимум на девять месяцев.
Новое водительское удостоверение ему может быть выдано только начиная с осени текущего года. Пока официальные представители футболиста не комментировали ситуацию и подтвердили вступление судебного решения в законную силу.
Теперь юной звезде придется пользоваться общественным транспортом или услугами личного водителя на определенный период.