Rafinya «Barselona» uchun «Chelsi» va «Arsenal» takliflarini rad etganini aytdi
Barselona klubining mahoratli qanot hujumchisi Rafinya 2022-yilda Angliyaning Lids Yunayted jamoasidan ketish tafsilotlari haqida so‘zlab berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Braziliyalik futbolchi Kataloniya klubiga ko‘chib o‘tish uchun Londonning ikki yirik jamoasi — Chelsi va Arsenal takliflarini rad etganini ma’lum qildi. Futbolchi ushbu tanlovini o‘z professional faoliyatidagi eng to‘g‘ri va muhim qaror deb hisoblaydi.
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. TNT Sports Brasil nashriga bergan intervyusida yigirma yetti yoshli hujumchi o‘sha paytdagi transfer jarayonlari haqida to‘xtalib o‘tdi.
Rafinyaning ta’kidlashicha, unga Londondan jiddiy takliflar bo‘lgan, biroq u Barselona bilan shartnoma imzolashni afzal ko‘rgan. Ma’lumki, o‘sha paytda Angliya Premer-ligasi gigantlari uni o‘z safiga qo‘shib olish uchun jiddiy kurash olib borishgan edi.
Rafinya moliyaviy jihatdan jozibador bo‘lgan Angliya klublaridan ko‘ra, Ronaldinyo va Neymar kabi afsonaviy vatandoshlari to‘p surgan jamoa izidan borishni tanladi. Ispaniya klubiga o‘tganidan beri u jamoaning asosiy yetakchilaridan biriga aylandi va ichki chempionatdagi muvaffaqiyatlarga o‘zining munosib hissasini qo‘shib kelmoqda.
Turli transfer mish-mishlariga qaramay, braziliyalik futbolchi klubga sodiqligini namoyish etmoqda. Suhbat davomida Rafinya zamonaviy futbolda kim bilan bir jamoada o‘ynashni istashi haqidagi savolga ham javob berdi.
U Germaniyaning Bavariya klubi hujumchisi Harri Keyn nomini tilga oldi. Rafinya Keynning maydonni ko‘rish qobiliyati va gol urish mahoratini yuqori baholab, uni buyuk futbolchilar qatoriga qo‘shishini hamda ingliz hujumchisi deyarli daho darajasida ekanini e’tirof etdi.
Hozirgi vaqtda Barselona rahbariyati tarkibni yanada kuchaytirish ustida ish olib bormoqda. Klub sport direktori Deku shartnomasi yakunlanib borayotgan Robert Levandovski o‘rniga munosib nomzod topish oson emasligini aytsa-da, klubning kengaytirilgan ro‘yxatidan Chelsi hujumchisi Joau Pedro va Atletiko Madrid vakili Xulian Alvares kabi iqtidorli futbolchilar o‘rin olgani aytilmoqda.

Рафинья заявил, что отклонил предложения «Челси» и «Арсенала» ради «Барселоны»
Талантливый вингер-форвард клуба «Барселона» Рафинья в 2022 году рассказал о деталях своего ухода из английского клуба «Лидс Юнайтед». Об этом сообщил Zamin.uz.
Бразильский футболист отметил, что при переходе в каталонский клуб он отклонил предложения двух крупных лондонских команд — «Челси» и «Арсенал». Игрок считает этот выбор самым правильным и важным решением в своей профессиональной карьере.
Об этом сообщает издание Goal.com. В интервью бразильскому изданию TNT Sports Brasil двадцатисемилетний нападающий остановился на деталях трансферного процесса того периода.
Как подчеркнул Рафинья, у него были серьезные предложения из Лондона, но он предпочел подписать контракт с «Барселоной». Известно, что в то время гиганты Английской Премьер-лиги активно боролись за то, чтобы добавить его в свой состав.
Рафинья выбрал путь следования за легендарными соотечественниками Роналдиньо и Неймаром, несмотря на более выгодные финансовые предложения от английских клубов. С момента перехода в испанский клуб он стал одним из ключевых игроков команды и вносит свой вклад в успехи в национальном чемпионате.
Несмотря на различные трансферные слухи, бразильский футболист демонстрирует верность клубу. Во время интервью Рафинья также ответил на вопрос о том, с кем он хотел бы играть в одной команде в современном футболе.
Он назвал имя нападающего мюнхенской «Баварии» Гарри Кейна. Рафинья высоко оценил способность Кейна читать игру и его реализацию моментов, поставив его в ряд великих футболистов и признав, что английский нападающий находится почти на гениальном уровне.
В настоящее время руководство «Барселоны» работает над дальнейшим укреплением состава. Спортивный директор клуба Деку отметил, что найти подходящего кандидата на замену уходящему Роберту Левандовски не так просто, однако из расширенного списка клуба уже рассматриваются талантливые футболисты, такие как нападающий «Челси» Жоау Педро и игрок «Атлетико Мадрид» Хулиан Альварес.