O‘zbekiston milliy terma jamoasi Jahon chempionatiga AQShda tayyorgarlik ko‘radi
Butun o‘zbek xalqi va futbol ishqibozlari ko‘p yillar davomida intizorlik bilan kutgan tarixiy damlarga juda oz vaqt qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘z tarixida ilk marotaba futbol bo‘yicha Jahon chempionatining final bosqichida ishtirok etish uchun so‘nggi tayyorgarlik jarayoniga kirishmoqda. Ayni paytda italiyalik taniqli mutaxassis Fabio Kannavaro boshqaruvida qizg‘in hozirlik ko‘rayotgan bosh jamoamiz mundialdagi tarixiy yurishini Meksika maydonlarida boshlasa-da, asosiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini Amerika Qo‘shma Shtatlarida olib boradi.
Vakillarimiz nufuzli musobaqa oldidan Atlanta shahrida qo‘nim topadigan bo‘lishdi. Ushbu shahar sharafini Amerika futbol ligasida munosib himoya qilib kelayotgan Atlanta Yunayted klubi o‘z eshiklarini o‘zbek futbolchilari uchun keng ochmoqda.
Mezbon jamoa o‘z ixtiyoridagi zamonaviy va barcha qulayliklarga ega bo‘lgan mashg‘ulot markazini joriy yilning o‘ninchi iyunidan boshlab hamyurtlarimiz ixtiyoriga to‘liq topshiradi. Ushbu quvonchli voqelik munosabati bilan Amerika klubi o‘zining rasmiy sahifalari orqali O‘zbekiston milliy terma jamoasiga alohida murojaat bilan yuzlandi.
Bayonotda O‘zbekiston jamoasiga samimiy xush kelibsiz aytilgan bo‘lib, klubning maxsus mashg‘ulot markazi butun Jahon chempionati davomida milliy terma jamoamizning rasmiy qarorgohi va asosiy bazasiga aylanishi ta’kidlangan. One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilgi chempionatda Fabio Kannavaro shogirdlari K guruhidan joy olgan.
Vakillarimiz guruh bosqichida Janubiy Amerikaning kuchli jamoalaridan biri bo‘lgan Kolumbiya, Yevropaning eng kuchli terma jamoalaridan hisoblangan Portugaliya hamda Afrikaning jismonan baquvvat vakili Kongo Demokratik Respublikasiga qarshi maydonga tushishadi. Milliy terma jamoamiz o‘zining tarixiy debyut uchrashuvini o‘n sakkizinchi iyun kuni Meksika poytaxtidagi afsonaviy Atsteka stadionida Kolumbiya termasiga qarshi o‘tkazadi.
Shundan so‘ng vakillarimiz yana Amerika Qo‘shma Shtatlariga qaytadilar va yigirma uchinchi iyun kuni Xyuston shahrida Portugaliya yulduzlariga qarshi saf tortishadi. Aynan mana shu bahs dunyo ommaviy axborot vositalari va millionlab muxlislarning diqqat markazida turibdi.
Guruh bosqichidagi so‘nggi hal qiluvchi uchrashuv esa yigirma yettinchi iyun kuni Atlanta shahridagi muhtasham arenada Kongo jamoasiga qarshi bo‘lib o‘tadi. Ushbu hamkorlik zamirida o‘ziga xos qiziqarli voqea ham mavjud.
Ma’lum bo‘lishicha, Atlanta Yunayted klubi mutaxassislari o‘tgan yilning yozida O‘zbekiston milliy terma jamoasi sardori va yetakchi hujumchisi Eldor Shomurodovning o‘yinlarini diqqat bilan kuzatishgan. O‘sha paytda Amerika klubi hamyurtimizni o‘z safiga qo‘shib olishni maqsad qilgan edi.
Garchi ushbu transfer amalga oshmagan bo‘lsa-da, tomonlar o‘rtasidagi iliq munosabatlar saqlanib qolgan va bugun bu do‘stlik terma jamoamiz uchun yaratilgan keng imkoniyatlarda o‘z aksini topmoqda.

Сборная Узбекистана по национальному терма готовится к чемпионату мира в США.
Весь узбекский народ и любители футбола долгие годы с нетерпением ждали исторических высот, и до них осталось совсем немного времени. Об этом сообщил Zamin.uz.
Национальная сборная Узбекистана по футболу впервые в своей истории готовится к участию в финальной стадии Чемпионата мира, приступая к последнему этапу подготовки. В то же время под руководством известного итальянского специалиста Фабио Каннаваро наша основная команда проводит интенсивную подготовку к историческому выступлению на чемпионате мира в Мексике, однако основные тренировочные сборы проводятся в Соединённых Штатах Америки.
Наши представители должны были остановиться в Атланте перед важным матчем. Этот город чести защищает в американской футбольной лиге клуб Атланта Юнайтед, который открывает свои двери для узбекских футболистов.
С 10 июня текущего года наша дружественная сторона полностью предоставляет в распоряжение сборной современный и полностью wyposażенный тренировочный центр. Благодаря этому приятному обстоятельству американский клуб, через свои официальные страницы, обратился к национальной сборной Узбекистана с особым посланием.
В заявлении говорится о сердечном welcome сборной Узбекистана, а также подчеркивается, что специальный тренировочный центр клуба станет официальным штабом и базой национальной сборной на протяжении всего Чемпионата мира. По информации сайта One.uz, в текущем чемпионате ученики Фабио Каннаваро заняли место в группе K.
На этапе группового турнира наша сборная встретится с одной из сильнейших команд Южной Америки — Колумбией, с одной из сильнейших европейских сборных — Португалией, а также с представителем Африки — Демократической Республикой Конго. Исторический дебют нашей национальной сборной состоится 18 июня на легендарном стадионе Астека в Мехико, где она сыграет против сборной Колумбии.
После этого наша команда вернётся в Соединённые Штаты Америки и 23 июня в городе Хьюстон проведёт матч против звёзд Португалии. Именно эта игра привлекает внимание мировых СМИ и миллионов преданных болельщиков.
Последний матч в групповом этапе состоится 27 июня в великолепной арене Атланты против сборной Демократической Республики Конго. В рамках этого сотрудничества также присутствует уникальное интересное событие.
Как известно, специалисты клуба Атланта Юнайтед летом прошлого года внимательно следили за играми капитана и главного нападающего национальной сборной Узбекистана Эльдора Шомуродова. В то время американский клуб стремился добавить нашего друга в свой состав.
Хотя этот переход не состоялся, тёплые отношения между сторонами сохранились, и сегодня они находят отражение в широких возможностях, созданных для нашей национальной сборной.