Neymar jarohat sababli jahon chempionatini o‘tkazib yuborishi mumkin
Shimoliy Amerikada bo‘lib o‘tadigan futbol bo‘yicha jahon chempionati boshlanishiga sanoqli haftalar qolgan bir paytda, Braziliya terma jamoasi jiddiy muammoga duch keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jamoaning asosiy yulduzi Neymar oyog‘ining boldir qismidan olgan jarohati sababli so‘nggi tayyorgarlik bahslarini o‘tkazib yuborishi mumkin. Ushbu noxush xabar haqida Goal.com nashri ma’lumot tarqatdi.
Hozirda futbolchining sog‘lig‘i va uning turnirdagi ishtiroki butun dunyo futbol jamoatchiligi e’tiborida bo‘lib turibdi. Braziliya terma jamoasining tibbiy xodimlari may oyi oxirida bo‘lib o‘tadigan yig‘inning ilk kunidayoq hujumchining jismoniy holatini sinchiklab tekshiruvdan o‘tkazishni rejalashtirgan.
Bosh murabbiy Karlo Anchelotti jamoada barcha futbolchilar uchun tenglik tamoyilini joriy etgan. Bu esa Neymar ham boshqa har qanday jarohat olgan o‘yinchi kabi qat’iy tibbiy qoidalarga bo‘ysunishini va to‘liq tekshiruvdan o‘tishini anglatadi.
Murabbiy uchun futbolchining nomi emas, balki uning maydonga tushishga qanchalik tayyor ekani muhim hisoblanadi. Hozirgi vaqtda futbolchining klubi va terma jamoa shifokorlari o‘rtasida jarohatning og‘irlik darajasi bo‘yicha turlicha qarashlar mavjud.
Klub shifokorlari jarohatni unchalik xavfli bo‘lmagan yengil shish deb baholayotgan bo‘lsa-da, Braziliya futbol konfederatsiyasi mutaxassislari vaziyat ancha jiddiy bo‘lishi mumkinligidan xavotirda. Olingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, jarohatni davolash va tiklanish jarayoni kutilganidan ko‘ra ko‘proq vaqt talab qilishi ehtimoli yuqori.
Mavjud holatdan kelib chiqib aytish mumkinki, Neymarning Panama va Misr terma jamoalariga qarshi bo‘ladigan o‘rtoqlik uchrashuvlarida ishtirok etishi so‘roq ostida turibdi. Murabbiylar shtabining asosiy maqsadi — futbolchini jahon chempionatining ilk o‘yiniga qadar to‘liq sog‘lom holatga keltirishdir.

Неймар из-за травмы может пропустить чемпионат мира.
В Северной Америке, когда до начала чемпионата мира по футболу осталось всего несколько недель, сборная Бразилии столкнулась с серьёзной проблемой. Об этом сообщил Zamin.uz.
Основная звезда команды Неймар получил травму пальца ноги, из-за чего он может пропустить последние подготовительные матчи. Эта тревожная новость была распространена изданием Goal.com.
В настоящее время состояние здоровья футболиста и его участие в турнире находятся в центре внимания всего футбольного мира. Медицинский персонал сборной Бразилии планирует провести тщательное обследование физического состояния нападающего, который выйдет на поле в первый день турнира в конце мая.
Главный тренер Карло Анчелотти ввёл в команде принцип равного отношения ко всем футболистам. Это означает, что Неймар, как и любой другой игрок, получивший травму, должен строго соблюдать медицинские протоколы и пройти полное обследование.
Для тренера важнее не имя футболиста, а то, насколько он готов выйти на поле. На данный момент между врачами клуба и сборной существуют разные взгляды на степень тяжести травмы.
Врачи клуба считают травму не такой серьёзной, как лёгкое растяжение, однако специалисты Бразильской конфедерации футбола обеспокоены тем, что ситуация может оказаться гораздо серьёзнее. Согласно последним данным, процесс восстановления и лечения травмы может занять больше времени, чем ожидалось inicialmente.
Учитывая текущую ситуацию, можно сказать, что участие Неймара в товарищеских матчах против сборных Панамы и Египта находится под вопросом. Основная цель тренерского штаба — привести футболиста к полному здоровью к первому матчу чемпионата мира.
Бразильские болельщики надеются, что их любимец выйдет на поле в важном матче против Марокко. Ноль, присутствие Неймара в составе значительно повышает атакующий потенциал команды.