Diyego Simeone Pep Guardiolaning ketish haqidagi qarorini qo‘llab-quvvatladi
Atletiko Madrid jamoasining bosh murabbiyi Diyego Simeone Manchester Siti ustozi Pep Guardiolaning ketish haqidagi qarorini to‘liq tushunishini va uning his-tuyg‘ularini baham ko‘rishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Simeone zamonaviy futboldagi tig‘iz taqvim va doimiy bosim murabbiylarni ruhan charchatib qo‘yadigan to‘xtovsiz jarayonga o‘xshashini ta’kidladi. Goal.com nashrining xabar berishicha, argentinalik mutaxassis ushbu holatni ulkan qor uyumining harakatiga qiyoslagan.
Mavsum yakunlanar ekan, Simeone Atletiko Madrid boshqaruvidagi eng og‘ir davrlardan birini boshdan o‘tkazganini tan oldi. Navbatdagi o‘yin oldidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida murabbiy Guardiolaning xayrlashuv nutqi unga qattiq ta’sir qilganini yashirmadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, garchi qo‘lga kiritilgan sovrinlar borasida farq bo‘lsa-da, murabbiylikdagi ruhiy holat va ichki kechinmalar bo‘yicha u o‘zini hamkasbi bilan bir xil sezmoqda. Simeone kecha Guardiolaning matbuot anjumanidagi gaplarini o‘qiganini va agar ismlar o‘zgartirilsa, u aytgan hikoyada o‘zini ko‘rganini aytdi.
Har uch kunda diqqat markazida bo‘lish, futbolchilar bilan ishlash va katta guruhni boshqarish murabbiydan ulkan kuch talab qiladi. Bir o‘yin tugashi bilan oradan ikki kun o‘tib hammasi yana boshidan boshlanishi insonni ruhan toliqtirishi tabiiy holatdir.
Charchoq alomatlariga qaramay, Simeone o‘z jamoasining joriy mavsumdagi harakatlaridan faxrlanishini va kelgusi yillarda yanada yuqori natijalarni ko‘zlayotganini bildirdi. Shuningdek, u Pep Guardiolani dunyoning eng yaxshi murabbiyi deb atab, uning o‘zini qayta kashf qilish va tinimsiz g‘alaba qozonish qobiliyatiga yuqori baho berdi.
Uning fikricha, Manchester Siti kabi yulduzlar ko‘p bo‘lgan jamoada har yili g‘alaba qozonish va futbolchilarda yangi motivatsiya topa olish juda qiyin vazifadir. Simeone Guardiolaning futboldan butunlay ketmasligiga, balki bir-ikki yillik tanaffusdan so‘ng albatta qaytishiga ishonadi.

Диего Симеоне поддержал решение Пепа Гвардиолы об уходе
Главный тренер Атлетико Мадрид Диего Симеоне заявил, что полностью понимает решение Пепа Гвардиолы уйти из Манчестер Сити и оценивает его эмоции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Симеоне подчеркнул, что постоянное давление и тактическая напряжённость в современном футболе похожи на бесконечный процесс, который истощает тренеров эмоционально. Как сообщает Goal.com, аргентинский специалист сравнил это состояние с движением огромного ледяного глыбы.
По окончании сезона Симеоне отметил, что пережил один из самых тяжёлых периодов в своей работе в Атлетико Мадрид. На пресс-конференции перед следующим матчем он не скрыл, что прощальная речь Гвардиолы оказала на него сильное влияние.
По его словам, несмотря на разницу в количестве выигранных трофеев, в эмоциональном состоянии и внутренних переживаниях тренерской работы он чувствует себя так же, как и его коллега. Симеоне сказал, что читал заявления Гвардиолы на пресс-конференции, и если бы имена были изменены, он увидел бы себя в этой истории.
Находиться в центре внимания три дня в неделю, работать с футболистами и управлять большой группой требует огромных усилий от тренера. После окончания матча, когда проходят два дня и всё начинается заново, это естественное состояние истощает человека эмоционально.
Несмотря на трудности, Симеоне выразил гордость за действия своей команды в текущем сезоне и заявил, что надеется на ещё более высокие результаты в будущие годы. Кроме того, он назвал Пепа Гвардиолу лучшим тренером в мире, высоко оценив его способность переосмысливать себя и побеждать несмотря на неуверенность.
По его мнению, в звёздной команде вроде Манчестер Сити ежегодно выигрывать трофеи и находить новую мотивацию у игроков — чрезвычайно сложная задача. Симеоне верит, что Гвардиола не оставит футбол навсегда, а скорее вернётся после перерыва в один-два года.