«Sporting» va «Liverpul» Chempionlar ligasining yangi mavsumiga yo‘llanma oldi
Yevropa yashil maydonlarida millionlar o‘yini ishqibozlari katta hayajon bilan kutadigan nufuzli musobaqa, ya’ni UYEFA Chempionlar ligasining yangi mavsumi uchun qizg‘in hozirlik ko‘rilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kelasi 2026-2027-yilgi mavsumda yangicha formatda o‘tkaziladigan umumiy liga bosqichida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritgan yigirma yettita kuchli jamoaning nomi rasman ma’lum bo‘ldi. Qit’aning yetakchi ichki birinchiliklaridagi keskin kurashlar yakuniga yetishi bilan nufuzli kubok yo‘llanmalari o‘z egalarini topdi.
E’tiborli jihati shundaki, Angliya premer-ligasida murosasiz kechgan mavsum yakunida Liverpul klubining turnir jadvalida beshinchi o‘rinni band etib, Chempionlar ligasi yo‘llanmasiga ega chiqishi Portugaliyaning Sporting jamoasi uchun ham kutilmagan sovg‘a bo‘ldi. Gap shundaki, Yevropa ligasining yangi g‘olibiga aylangan Aston Villa jamoasi chempionat orqali ham yo‘llanmani naqd qilib ulgurgan edi.
Amaldagi tartib-qoidalarga ko‘ra, kvotalarning surilishi natijasida Portugaliya vakillari og‘ir saralash o‘yinlarisiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri asosiy bosqich ishtirokchisiga aylanishdi. Hozirgi vaqtga kelib Yevropaning yetakchi mamlakatlaridan quyidagi mashhur klublar qit’aning eng oliy turnirida qatnashish huquqini kafolatladi.
Angliyadan Arsenal, Manchester Siti, Manchester Yunayted, Aston Villa va Liverpul jamoalari asosiy to‘rga chiqdi. Ispaniya sharafini Barselona, Real Madrid, Vilyarreal, Atletiko Madrid hamda Betis klublari himoya qiladi.
Germaniya birinchiligidan Bavariya, Borussiya Dortmund, Leypsig va Shtutgart jamoalari yo‘llanma oldi. Italiyadan Inter va Napoli, Fransiyadan PSV, Lans hamda Lill klublari musobaqaga qo‘shildi.
Shuningdek, Niderlandiyaning PSV va Feyenoord, Portugaliyaning Portu va Sporting, Belgiyaning Bryugge, Chexiyaning Slaviya, Turkiyaning Galatasaroy hamda Ukrainaning Shaxtyor jamoalari ham asosiy ishtirokchilar safidan joy oldi. One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, yangi formatdagi Chempionlar ligasi umumiy bosqichining to‘g‘ridan-to‘g‘ri beriladigan qolgan so‘nggi ikkita chiptasi Italiya A seriyasi vakillariga nasib etadi.
Musobaqaning eng hayajonli qismi bo‘lmish asosiy to‘rdagi qolgan oxirgi yettita yo‘llanma esa yoz oylarida bo‘lib o‘tadigan qizg‘in saralash bahslari orqali o‘z sohiblarini aniqlab oladi. Yangi mavsumda futbol ishqibozlarini yanada ko‘proq qiziqarli o‘yinlar va kutilmagan natijalar kutmoqda.

«Спортинг» и «Ливерпуль» получили путевки в новый сезон Лиги чемпионов
На полях Европы миллионы любителей футбола с нетерпением ждут влиятельного турнира, а именно — подготовки к новому сезону Лиги чемпионов УЕФА. Об этом сообщил Zamin.uz.
В сезоне 2026–2027 годов в обновлённом формате общего этапа лиги право прямого участия завоевали двадцать семь сильнейших команд, названия которых официально объявлены. После завершения ожесточённых борьб в ведущих внутренних чемпионатах континента путёвки в престижный кубок нашли своих обладателей.
Стоит отметить, что для клуба Ливерпуль, завершившего сезон в английской Премьер-лиге без трофеев и занявшего пятое место в турнирной таблице, попадание в зону Лиги чемпионов стало неожиданным подарком — особенно для португальского Спортинга, который также получил лицензию. Дело в том, что Астон Вилла, ставший новым победителем Лиги Европы, уже завоевал путёвку через чемпионат.
Согласно действующим правилам, из-за перераспределения квот португальские представители прошли напрямую в основной этап без участия в квалификационных матчах. На данный момент следующие известные клубы из ведущих европейских стран обеспечили себе право участвовать в самом престижном турнире континента.
Из Англии в основной этап вышли Арсенал, Манчестер Сити, Манчестер Юнайтед, Астон Вилла и Ливерпуль. Испанскую честь защищают Барселона, Реал Мадрид, Вильярреал, Атлетико Мадрид и Бетис.
Из немецкой бундеслиги прямую путёвку получили Бавария, Боруссия Дортмунд, Лейпциг и Штутгарт. Из Италии — Интер и Наполи, из Франции — ПСВ, Ланс и Лилль.
Кроме того, в основной состав попали ПСВ и Фейеноорд из Нидерландов, Порту и Спортинг из Португалии, Брюгге из Бельгии, Славия из Чехии, Галатасарай из Турции и Шахтёр из Украины. По информации сайта One.uz, оставшиеся две прямые путёвки на общем этапе Лиги чемпионов в новом формате достанутся представителям итальянской Серии А.
Оставшиеся семь путёвок из общего этапа, которые являются наиболее захватывающей частью турнира, будут разыграны в жарких летних квалификационных матчах, определяющих их обладателей. В новом сезоне любителей футбола ждёт ещё больше интересных матчей и неожиданных результатов.