Italiya A Seriyasining navbatdagi turidan o‘rin olgan Turin derbisi arafasida vaziyat kutilmaganda keskinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yuventus va Torino jamoalari o‘rtasidagi murosasiz bahs boshlanishidan oldin har ikki klubning ashaddiy muxlislari o‘rtasida ommaviy tartibsizliklar yuzaga keldi. Gazzetta dello Sport nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, shahar ko‘chalarida kelib chiqqan to‘qnashuvlar natijasida politsiya xodimlari tartibni buzgan sakkiz nafar Yuventus ishqibozini hibsga olgan.
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. Muxlislar o‘rtasidagi shiddatli janjal oqibatida bir necha kishi turli darajadagi tan jarohatlarini oldi.
Xabarlarga ko‘ra, jabrlanganlardan birining ahvoli o‘ta og‘ir deb baholanmoqda. Xavfsizlik choralarini kuchaytirish maqsadida yakshanba oqshomiga belgilangan uchrashuvning boshlanish vaqti ma’lum muddatga kechiktirildi.
Futbolchilar maydonga chigal yozdi mashg‘ulotlari uchun tushgan vaqtda ham muxlislar norozilik namoyishlarini davom ettirib, o‘z jamoalarini o‘yinda ishtirok etmaslikka chaqirishdi. Vaziyatni yumshatish va ishqibozlarni tinchlantirish maqsadida Yuventus jamoasi sardori Manuel Lokatelli muxlislar bilan bevosita muloqot qilishga urindi.
Biroq ashaddiy tarafdorlar agar uchrashuv boshlansa, maydonga bostirib kirish bilan tahdid qilishdi. Shundan so‘ng xavfsizlik nuqtai nazaridan futbolchilar vaqtincha kiyinish xonasiga qaytib ketishga majbur bo‘lishdi.
Uzoq davom etgan muzokaralar va huquq tartibot idoralari aralashuvidan so‘ng, mehmon muxlislar uchun ajratilgan sektor to‘liq bo‘shatildi. Nihoyat, barcha xavfsizlik choralari ko‘rilgach, mahalliy vaqt bilan soat 21:50 da uchrashuvga start berildi.
A Seriya yakunida Chempionlar ligasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritishni maqsad qilgan Yuventus uchun ushbu bahsdagi g‘alaba suv va havodek zarur edi. Ayni paytda turnir jadvalining oltinchi pog‘onasida borayotgan turinliklar Milan, Roma va Komo kabi raqiblarini quvib o‘tish hamda kuchli to‘rtlikka kirish uchun faqat g‘alaba qozonishlari talab etiladi.

На фоне дерби Турина восемь фанатов «Ювентуса» были арестованы.
На следующем туре чемпионата Италии серии А ситуация перед дерби Турина обострилась неожиданно. Об этом сообщил Zamin.uz.
Перед началом бескомпромиссного спора между «Ювентусом» и «Торино» среди ярых болельщиков обоих клубов возникли беспорядки. Согласно информации, распространенной газетой Gazzetta dello Sport, в результате столкновений, вспыхнувших на улицах города, полиция задержала восемь хулиганов «Ювентуса», нарушивших порядок.
Об этом сообщает издание Goal.com. В результате ожесточенной стычки между болельщиками несколько человек получили травмы различной степени тяжести.
По сообщениям, состояние одного из пострадавших оценивается как крайне тяжелое. С целью усиления мер безопасности начало матча, запланированного на воскресенье вечером, было отложено на определенный период.
Футболисты вышли на поле для тренировки, а болельщики продолжали демонстрировать свое недовольство, призывая не участвовать в поддержке своих команд. В целях успокоения ситуации и умиротворения хулиганов капитан «Ювентуса» Мануэль Локателли попытался непосредственно поговорить с болельщиками.
Однако болельщики предупредили, что если матч начнется, они попытаются ворваться на поле. После этого, с точки зрения безопасности, футболистов вынудили временно вернуться в раздевалку.
После длительных переговоров и вмешательства органов правопорядка сектор, отведенный для гостевых болельщиков, был полностью опустошен. В итоге, после того как все меры безопасности были выполнены, матч начался в местное время в 21:50.
В конце серии А «Ювентус», ставя перед собой задачу попадания в Лигу чемпионов, нуждался в победе в этом дерби, как в воздухе и воде. Одновременно, чтобы выйти в сильную четвертку и обойти таких соперников, как Милан, Рома и Комо, находящихся на шестом месте в турнирной таблице, туринцам требовалась только победа.