Milan klubi Italiya chempionatidagi muvaffaqiyatsiz ishtirokidan so‘ng bosh murabbiy Massimiliano Allegri bilan hamkorlikni to‘xtatishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy birinchilikning so‘nggi turida Chempionlar ligasi yo‘llanmasidan mahrum bo‘lgan jamoa rahbariyati dushanba kuni keskin choralar ko‘rishga majbur bo‘ldi. Goal.com nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Allegri tez orada Napoli jamoasi boshqaruvida Antonio Kontening o‘rnini egallashi kutilmoqda.
Italiya futbol jamoatchiligi orasida katta shov-shuvga sabab bo‘lgan ushbu o‘zgarishlar faqatgina murabbiyning ketishi bilan cheklanib qolmadi. Klub egalari hisoblangan RedBird Capital vakillari rahbariyat tarkibida ham keng ko‘lamli islohotlarni boshlab yubordi.
Ma’lum qilinishicha, Massimiliano Allegri bilan bir qatorda ijrochi direktor Jorjo Furlani, sport direktori Igli Tare hamda texnik direktor Jofri Monkada ham o‘z lavozimlaridan ozod etilgan. Bunday keskin choralar ko‘rilishiga Italiya chempionatining so‘nggi turida Kalyari jamoasidan qabul qilingan ikki bir hisobidagi mag‘lubiyat asosiy sabab bo‘ldi.
Ushbu natija tufayli Milan turnir jadvalida beshinchi o‘ringa tushib ketdi va kelasi mavsumda nufuzi jihatidan ikkinchi o‘rinda turuvchi Yevropa ligasida ishtirok etadigan bo‘ldi. Ketma-ket ikki mavsum davomida qit’aning eng nufuzli turnirisiz qolish klub uchun jiddiy inqiroz sifatida baholanmoqda.
Klub egalari mavsum yakunlari bo‘yicha bergan rasmiy bayonotida yil davomida kuchli ikkilikda borib, yakunda bunday past natija qayd etilishini mutlaq muvaffaqiyatsizlik deb atadi. Allegri uchun Milandagi ikkinchi davr kutilganidan ancha erta va omadsiz yakunlandi.
O‘z vaqtida, aniqrog‘i 2010-2014-yillar oralig‘ida jamoa bilan katta yutuqlarga erishgan ellik sakkiz yoshli mutaxassis bu safar bor-yo‘g‘i bir mavsum faoliyat yuritishga ulgurdi. Milan klubini kuchli to‘rtlikdan kutilmaganda Komo jamoasi siqib chiqardi.
Avvalgi yillarda Yuventus bilan besh bor mamlakat chempionligi va besh marta Italiya kubogini qo‘lga kiritgan tajribali murabbiy uchun bu voqea uning boy faoliyatidagi eng og‘riqli va kam sonli omadsizliklardan biri bo‘lib qolishi shubhasizdir. Endilikda jamoa yangi murabbiy va yangilangan rahbariyat bilan o‘z mavqeini tiklashga harakat qiladi.

«Милан» отправил в отставку Массимилиано Аллегри и начал реформы в руководстве
Миланский клуб после неудачного участия в чемпионате Италии решил прекратить сотрудничество с главным тренером Массимилиано Аллегри. Об этом сообщил Zamin.uz.
После последнего тура национального первенства, когда команда осталась без путевки в Лигу чемпионов, руководство клуба в понедельник вынуждено было принять резкие меры. По данным, опубликованным Goal.com, Аллегри в ближайшее время ожидается на посту главного тренера Наполи вместо Антонио Конте.
Эти изменения, ставшие причиной большого скандала в итальянском футболе, не ограничились только уходом тренера. Представители владельцев клуба — RedBird Capital — также начали широкомасштабные реформы в составе руководства.
Как сообщается, вместе с Массимилиано Аллегри со своих должностей были освобождены исполнительный директор Джорджо Фурлани, спортивный директор Игли Таре и технический директор Джофри Монкада. Такие резкие меры стали следствием поражения со счетом 2:0, которое Милан понес в последнем туре чемпионата от команды Кальяри.
Из-за этого результата Милан опустился на пятое место в турнирной таблице и в следующем сезоне будет участвовать во втором по значимости европейском турнире — Лиге Европы. Два подряд сезона без участия в самом престижном континентальном турнире рассматриваются как серьезный провал для клуба.
В официальном заявлении владельцев клуба по итогам сезона говорится, что команда провела год в сильной двойке, но в итоге такой плохой результат считается абсолютной неудачей. Второй период Аллегри в Милане завершился гораздо раньше и несчастливее, чем ожидалось.
В то же время специалист 58 лет, который в период с 2010 по 2014 год привел команду к значительным достижениям, на этот раз смог отработать всего один сезон. Милан, ожидавший от него сильной четверки, получил вместо этого борьбу за выживание с командой Комо.
Для опытного тренера, который в предыдущие годы пять раз выигрывал национальное чемпионство с Ювентусом и пять раз завоевывал Кубок Италии, это событие, безусловно, является одним из самых болезненных и редких неудач в его карьере. Теперь клуб пытается восстановить свое положение с новым тренером и обновленным руководством.