«Barselona» Ter Stegenni ijara asosida qo‘yib yuborishga tayyorlanmoqda
Mark-Andre ter Stegenning Barselona jamoasi bilan amaldagi shartnomasi davom etayotgan bo‘lsa-da, uning klubdagi kelajagi yakuniga yetgan ko‘rinadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kataloniya klubi tajribali darvozabonning jamoani tark etishiga ruxsat berishga tayyor, biroq hozirgi vaziyatda faqat ijara varianti eng maqbul yo‘l sifatida baholanmoqda. Bu haqda Goal nashri ma’lumot tarqatdi.
Ispaniyaning Mundo Deportivo nashri bergan xabarlarga ko‘ra, 2028-yilga qadar shartnomasi mavjud bo‘lgan darvozabonning to‘liq transferini amalga oshirish juda murakkab vazifaga aylangan. Sobiq sardorning yuqori maoshi va so‘nggi yillarda tez-tez takrorlanayotgan jarohatlari tufayli boshqa klublar bunday katta moliyaviy tavakkalga qo‘l urishni istashmayapti.
Shu sababli, klub rahbariyati uni sotishdan ko‘ra, vaqtincha boshqa jamoaga berib turish choralarini ko‘rmoqda. O‘tgan yozgi transfer oynasi vaqtida Barselona Espanyol jamoasidan Joan Garsiyani o‘z safiga qo‘shib olib, uni asosiy darvozabonga aylantirgan edi.
Ter Stegen esa belidagi jarohatidan forig‘ bo‘lgach, o‘yin amaliyotiga ega bo‘lish maqsadida yanvar oyida Jirona safiga ijaraga o‘tgan edi. Biroq u yangi jamoasida bor-yo‘g‘i ikki uchrashuvda maydonga tushishga ulgurdi va sonidan jarohat olib, Jahon chempionatini o‘tkazib yuborishga majbur bo‘ldi.
So‘nggi ma’lumotlarga qaraganda, darvozabon to‘liq sog‘ayib safga qaytgach, Barselona uni yana boshqa jamoaga ijaraga berib yuborishni rejalashtirmoqda. Ispaniya matbuoti uni jamoa tarkibidagi eng muammoli o‘yinchilardan biri deb atamoqda.
Jirona bilan bo‘lgan kelishuvda kuzatilgani kabi, ko‘k-anorranglilar 34 yoshli posbonning maoshini katta qismini o‘z zimmasiga olishiga to‘g‘ri kelishi mumkin. Ter Stegen 2014-yilda Borussiya Myunxengladbax klubidan 12 million yevro evaziga sotib olingan edi.
U o‘n yildan ortiq vaqt davomida kataloniyaliklar sharafini munosib himoya qilib, ko‘plab nufuzli sovrinlarni qo‘lga kiritdi. Shunga qaramay, yoshning o‘tishi va jismoniy holatidagi muammolar tufayli uning Barselona bilan xayrlashish vaqti kelgan ko‘rinadi.

«Барселона» готовится отправить Тер Штегена в аренду.
Контракт Марка-Андре тер Штегена с «Барселоной» продолжает действовать, но его будущее в клубе, похоже, подходит к концу. Об этом сообщил Zamin.uz.
Каталонский клуб готов разрешить опытному вратарю покинуть команду, однако в текущей ситуации только вариант аренды считается наиболее приемлемым. Об этом сообщило издание Goal.
Согласно информации, опубликованной испанским изданием Mundo Deportivo, полный трансфер вратаря, чей контракт действует до 2028 года, стал чрезвычайно сложной задачей. Из-за высокой зарплаты бывшего капитана и частых травм в последние годы другие клубы не готовы брать на себя такую серьёзную финансовую нагрузку.
Поэтому руководство клуба предпочитает отправить его в аренду в другую команду, а не продавать. Во время летнего трансферного окна прошлого года «Барселона» взяла в свою команду Жоана Гарсию из «Эспаньола» и сделала его основным вратарём.
Тер Штеген, восстановившись после травмы спины, в январе, перейдя в аренду в «Жирону», чтобы восстановить игровую практику. Однако в новой команде он появился на поле всего в двух матчах, получив травму, которая вынудила его пропустить Чемпионат мира.
Согласно последним данным, как только вратарь полностью восстановит здоровье и вернётся в состав, «Барселона» планирует снова отправить его в аренду в другую команду. Испанские СМИ называют его одним из самых проблемных игроков в составе команды.
Как следует из соглашения с «Жироной», сине-гранатовые могут взять на себя значительную часть зарплаты 34-летнего вратаря. Тер Штеген был приобретён в 2014 году из «Боруссии Мёнхенгладбах» за 12 миллионов евро.
Более десяти лет он достойно защищал честь каталонцев, выиграв множество престижных трофеев. Однако из-за возраста и физических проблем, похоже, пришло время для его прощания с «Барселоной».
В настоящее время клуб ставит перед собой цель подготовить замену в виде молодого и перспективного вратаря.