«Barselona» braziliyalik yangi Neymar uchun kurashga qo‘shildi
Barselona klubi jahon futbolining bo‘lajak yulduzlarini izlashda davom etmoqda va skautlar e‘tibori yana Braziliya bozoriga qaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kataloniya grandi Janubiy Amerikada porlayotgan yangi iqtidor egasini o‘z transfer ro‘yxatiga kiritdi. Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda.
Atletiko Mineiro yoshlar jamoasi a‘zosi, o‘n olti yoshli Gabriel Veneno Barselona sport direktori Dekoning nazariga tushdi. O‘zining yuqori texnik mahorati va o‘yin uslubi tufayli mutaxassislar uni allaqachon yangi Neymar deb atashni boshlashgan.
O‘ng qanot hujumchisi joriy yilning boshida nufuzli Kopinya turnirida o‘zini ko‘rsatib, ko‘plab Yevropa klublari skautlarida ijobiy taassurot qoldirishga ulgurdi. Ispaniyaning nufuzli nashrlari bergan ma‘lumotga ko‘ra, Atletiko Mineiro klubi o‘z tarbiyalanuvchisi uchun taxminan yigirma million yevro va qo‘shimcha bonuslar talab qilmoqda.
Bu hali asosiy jamoada debyut qilmagan o‘smir futbolchi uchun ancha yuqori narx hisoblanadi. Shunga qaramay, braziliyalik iqtidorlarning jahon bozoridagi qadri doimo baland bo‘lib kelgan.
Barselona rahbariyati ushbu transfer borasida bir qarorga kelishi qiyin kechmoqda. Buning bir necha jiddiy sabablari bor.
Bir tomondan klubning hozirgi moliyaviy cheklovlari va iqtisodiy holati xalaqit bersa, ikkinchi tomondan Gabriel Veneno aynan Lamin Yamal harakat qiladigan pozitsiyada o‘ynaydi. Shu sababli, klub mutasaddilari o‘zining yosh yulduziga raqobatchi sotib olish yoki bu mablag‘ni boshqa zaif nuqtalarni kuchaytirishga sarflash masalasini chuqur tahlil qilmoqda.
Kataloniyaliklar uchun Braziliya bozori har doim asosiy manbalardan biri bo‘lib kelgan. Biroq so‘nggi yillarda yosh iqtidorlar uchun to‘lanayotgan katta mablag‘lar klubni ehtiyotkorlik bilan ish tutishga majbur qilmoqda.
Hozircha muzokaralar dastlabki bosqichda va yakuniy qaror futbolchining kelgusi o‘yinlariga qarab qabul qilinadi.

«Барселона» добавила бразильского новичка Неймара в состав.
Барселонский клуб продолжает поиск будущих звезд мирового футбола, и внимание скаутов снова приковано к бразильскому рынку. Об этом сообщает Zamin.uz.
Каталонский гранд включил в свой трансферный список нового таланта, сияющего в Южной Америке. Об этом сообщает издание Goal.com.
Шестнадцатилетний Габриэль Венено, игрок молодежной команды «Атлетико Минейро», попал в поле зрения спортивного директора «Барселоны» Деко. Благодаря своему высокому техническому мастерству и стилю игры специалисты уже начали называть его новым Неймаром.
Правый вингер в начале этого года проявил себя на престижном турнире Копа, успев оставить положительное впечатление у скаутов многих европейских клубов. По данным авторитетных испанских изданий, клуб «Атлетико Минейро» запрашивает за своего воспитанника около двадцати миллионов евро плюс дополнительные бонусы.
Это считается довольно высокой ценой для подростка, который еще не дебютировал в основной команде. Несмотря на это, стоимость бразильских талантов на мировом рынке всегда была высокой.
Руководству «Барселоны» трудно прийти к решению по этому трансферу. Для этого есть несколько серьезных причин.
С одной стороны, мешают текущие финансовые ограничения и экономическое состояние клуба, с другой стороны, Габриэль Венено играет именно на той позиции, где действует Ламин Ямаль. Поэтому руководство клуба глубоко анализирует вопрос о покупке конкурента для своей молодой звезды или о трате этих средств на усиление других слабых зон.
Для каталонцев бразильский рынок всегда был одним из основных источников. Однако в последние годы огромные суммы, выплачиваемые за молодых талантов, заставляют клуб действовать осторожно.
На данный момент переговоры находятся на начальной стадии, и окончательное решение будет принято в зависимости от последующих игр футболиста.