Angliyaning Chelsi va Ispaniyaning Atletiko Madrid klublarining sobiq himoyachisi Filipe Luis BayArena stadionida ish boshlash uchun asosiy da'vogar bo'lib turibdi. Braziliyalik mutaxassis Bundesliga jamoasining muvaffaqiyatsiz mavsumidan so'ng Kasper Hyulmand o'rnini egallashi kutilmoqda.
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. Sky Sport nashrining ma'lumotlariga ko'ra, qirq yoshli murabbiy klub rahbariyatining shaxsiy tanlovi hisoblanadi.
Hozirda Leverkuzen klubi Kasper Hyulmand bilan xayrlashish jarayonini yakunlamoqda. Hyulmand o'tgan mavsumning ikkinchi turidan so'ng Erik ten Hag o'rniga kelgan edi, biroq u rahbariyat kutgan natijalarni ta'minlay olmadi.
Garchi uning shartnomasi ikki ming yigirma yettinchi yilgacha amal qilsa-da, klub yangi murabbiy bilan kelishuvga erishishi bilan uning ketishini rasman e'lon qiladi. Filipe Luis professional futbolchilik faoliyatini ikki ming yigirma to'rtinchi yil boshida yakunlagan edi.
U Atletiko Madrid safida uch yuz o'ttiz uchta o'yinda maydonga tushgan va Braziliya terma jamoasi sharafini qirq to'rt marta himoya qilgan. Uning murabbiylik faoliyati juda tez sur'atlarda rivojlandi.
Ikki ming yigirma to'rtinchi yil sentyabr oyida Flamengo jamoasi boshqaruvini qo'lga olib, qisqa vaqt ichida Braziliya chempionligi va nufuzli Kopa Libertadores kubogini qo'lga kiritishga muvaffaq bo'ldi. Bayer Leverkuzen uchun o'tgan mavsum kutilganidek kechmadi.
Jamoa o'zining asosiy maqsadi bo'lgan Chempionlar ligasi yo'llanmasini qo'lga kirita olmadi va Shtutgart bilan kurashda imkoniyatni boy berdi. Yakunda jamoa turnir jadvalida oltinchi o'rinni egallab, kelasi mavsumda Yevropa ligasida ishtirok etadigan bo'ldi.
Filipe Luisning tayinlanishi klub falsafasini o'zgartirish va yana Yevropaning eng kuchli jamoalari qatoriga qaytish yo'lidagi muhim qadam bo'lishi kutilmoqda. Jamoa muxlislari yangi murabbiy bilan birga katta g'alabalar qaytishiga umid qilmoqdalar.

Филипе Луис должен стать новым главным тренером клуба «Байер»
Filipe Luis «Bayer» klubining yangi bosh murabbiyiga aylanishi kutilmoqdaРуководство немецкого клуба «Байер Леверкузен» определило основного кандидата на пост нового главного тренера команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший защитник «Челси» из Англии и «Атлетико Мадрид» из Испании Филипе Луис находится в Бая-Арене в качестве основного претендента на начало работы. Ожидается, что бразильский специалист займет место Каспера Хюльманда после неудачного сезона бундеслиговой команды.
Об этом сообщает издание Goal.com. Согласно информации издания Sky Sport, 40-летний тренер является личным выбором руководства клуба.
В настоящее время «Байер Леверкузен» завершает процесс расставания с Каспером Хюльмандом. Хюльманд пришёл на смену Эрику тен Хагу после второго круга прошлого сезона, но не смог оправдать ожиданий руководства.
Хотя его контракт действует до 2027 года, клуб официально объявит об его уходе, как только достигнет согласия с новым тренером. Филипе Луис завершил профессиональную футбольную карьеру в начале 2024 года.
За «Атлетико Мадрид» он провёл 233 матча и четыре раза защищал честь сборной Бразилии. Его тренерская карьера развивалась очень быстрыми темпами.
В сентябре 2024 года он возглавил управление «Фламенго» и в короткие сроки привёл команду к победе в бразильском чемпионате и завоевал престижный Кубок Либертадорес.
Прошедший сезон для «Байер Леверкузен» сложился не так, как ожидалось.
Команда не смогла выйти в Лигу чемпионов, уступив в борьбе «Штутгарту». В итоге команда заняла шестое место в турнирной таблице и получит право участвовать в Лиге Европы следующего сезона.
Ожидается, что назначение Филипе Луиса станет важным шагом в изменении философии клуба и возвращении в число сильнейших команд Европы. Болельщики команды надеются, что вместе с новым тренером вернутся большие победы.