«PSJ» «Arsenal»ni penaltilar seriyasida mag'lub etib chempion bo'ldi
Shanba oqshomida bo'lib o'tgan murosasiz bellashuvning asosiy va qo'shimcha vaqtlari 1:1 hisobidagi durang bilan yakunlandi. G'olib nomi aniqlangan penaltilar seriyasida esa parijliklar 4:3 hisobida ustun kelib, bosh sovrinni qo'lga kiritishdi.
Bu haqda Goal.com nashri ma'lumot beradi. Uchrashuv PSJ jamoasi uchun kutilmagan omadsizlik bilan boshlandi.
Himoyachi Markinyosning qo'pol xatosidan unumli foydalangan Kai Havertz to'pni egallab oldi va darvozabon Matvey Safonovni dog'da qoldirib, hisobni ochdi. O'tkazib yuborilgan goldan so'ng Luis Enrike shogirdlari o'yin nazoratini to'liq o'z qo'llariga olishdi.
Biroq birinchi bo'lim davomida Fabian Ruiz va boshqa hujumkor futbolchilar tomonidan yaratilgan qulay imkoniyatlar samarali yakunlanmadi. Ikkinchi bo'limda parijliklar hujumkorlikni yanada oshirishdi va raqib darvozasi oldida xavfli vaziyatlarni ko'paytirishdi.
Xvicha Kvaratskheliya jarima maydonchasi ichida Kristian Mosquera tomonidan yiqitilgach, uchrashuv hakami ikkilanmasdan penalti belgiladi. Usmon Dembele belgilangan nuqtadan adashmay, muvozanatni tiklashga muvaffaq bo'ldi.
Keyinchalik Kvaratskheliya va Bredli Barkola gol urishga juda yaqin kelishgan bo'lsa-da, Londonliklar darvozaboni David Raya o'z mahoratini namoyish etib, jamoasini muqarrar gollardan qutqarib qoldi. Qo'shimcha bo'limlarda ham har ikki tomon ehtiyotkorlikka urg'u bergani sababli hisob o'zgarmadi.
G'olib nomi aniqlangan penaltilar seriyasida asablar jangi guvohiga aylandik. Arsenal safida Eberechi Eze va Gabriel Magalyayes o'z imkoniyatlaridan foydalana olmay, xatoga yo'l qo'yishdi.
PSJ tarkibida Nuno Mendes xatoga yo'l qo'ygan bo'lsa-da, yakunda Parij klubi umumiy hisobda g'alaba qozonib, nufuzli Yevropa kubogini o'zida saqlab qoldi. Jamoaning ushbu muvaffaqiyati muxlislar tomonidan ko'tarinki ruhda kutib olindi.

«ПСЖ» стал чемпионом, победив «Арсенал» в серии пенальти
Парижский ПСЖ в решающем матче Лиги чемпионов Европы одержал победу над лондонским «Арсеналом», успешно защитив свой титул. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бескомпромиссное противостояние, прошедшее в субботу вечером, завершилось ничьей 1:1 по итогам основного и дополнительного времени. В серии пенальти, определившей победителя, парижане оказались сильнее со счетом 4:3 и завоевали главный трофей.
Об этом сообщает издание Goal.com. Матч начался с неожиданной неудачи для команды ПСЖ.
Кай Хавертц, воспользовавшись грубой ошибкой защитника Маркиньоса, перехватил мяч и открыл счет, оставив вратаря Матвея Сафонова не у дел. После пропущенного гола подопечные Луиса Энрике полностью взяли контроль над игрой в свои руки.
Однако в течение первого тайма благоприятные возможности, созданные Фабианом Руизом и другими атакующими футболистами, не были реализованы. Во втором тайме парижане усилили натиск и увеличили количество опасных моментов у ворот соперника.
После того как Хвича Кварацхелия был сбит Кристианом Москерой внутри штрафной площади, арбитр без колебаний назначил пенальти. Усман Дембеле безошибочно реализовал удар с назначенной точки, восстановив равновесие.
Позже Кварацхелия и Брэдли Баркола были очень близки к голу, но лондонский голкипер Давид Райя продемонстрировал свое мастерство, спас команду от неизбежных пропусков. В дополнительное время счет также не изменился, так как обе стороны сделали ставку на осторожность.
Серия пенальти, определившая победителя, превратилась в настоящую битву нервов. Эберечи Эзе и Габриэль Магальяэс из состава «Арсенала» не смогли воспользоваться своими шансами и допустили ошибки.
Несмотря на ошибку Нуно Мендеша в составе ПСЖ, в итоге парижский клуб одержал общую победу и сохранил за собой престижный европейский кубок. Этот успех команды был встречен болельщиками с большим воодушевлением.