«PSJ» penaltilar seriyasida «Arsenal»ni mag‘lub etib chempion bo‘ldi
Vengriya poytaxti Budapesht shahri mezbonlik qilgan Chempionlar ligasining hal qiluvchi final uchrashuvi futbol muxlislari uchun unutilmas voqealarga boy bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda Angliyaning Arsenal hamda Fransiyaning Pari Sen-Jermen jamoalari o‘zaro bahs olib bordi. O‘yinning asosiy va qo‘shimcha vaqtlari 1:1 hisobidagi durang bilan yakunlandi.
G‘olib nomi esa asabiy ruhda o‘tgan penaltilar seriyasida aniqlandi. Hal qiluvchi pallada londonliklar himoyachisi Gabriel xatoga yo‘l qo‘ydi va bu parijliklarga ketma-ket ikkinchi bor Yevropaning eng nufuzli klublararo sovrinini qo‘lga kiritish imkonini berdi.
Mazkur uchrashuv tafsilotlari haqida Goal.com nashri xabar bermoqda. O‘yin londonliklar uchun kutilganidan ham muvaffaqiyatli boshlandi.
Uchrashuvning 6-daqiqasidayoq Kai Haverts hisobni ochishga muvaffaq bo‘ldi. Raqib himoyachisi Markinyosning qo‘pol xatosidan unumli foydalangan nemis hujumchisi to‘pni darvozaning yuqori burchagiga aniq joylab qo‘ydi.
Shundan so‘ng Arsenal jamoasi o‘zining an’anaviy himoyaviy taktikasi asosida harakat qila boshladi. Ayniqsa, markaziy himoyachi Gabriel birinchi bo‘lim davomida raqib hujumchilarining, jumladan Xvicha Kvaratsxeliyaning xavfli hujumlarini bartaraf etishda katta jonbozlik ko‘rsatdi.
Biroq ikkinchi bo‘limning o‘rtalariga kelib vaziyat butunlay o‘zgardi. O‘yinning 60-daqiqasida Kristian Mosquera o‘z jarima maydonchasi ichida Kvaratsxeliyaga nisbatan qo‘pollik ishlatgani uchun hakam penalti belgiladi.
Usmon Dembele imkoniyatni qo‘ldan boy bermay, muvozanatni tiklashga erishdi. Bahsning qolgan qismida darvozabon David Raya va darvoza ustuni Arsenalni bir necha bor muqarrar goldan qutqarib qoldi.
Natijada g‘olib nomi qo‘shimcha bo‘limlarda ham aniqlanmay, jamoalar penaltilar seriyasiga yo‘l oldilar. Penaltilar seriyasi ham o‘ta hayajonli va keskin o‘tdi.
Dastlab Eberechi Eze xatoga yo‘l qo‘ygan bo‘lsa, keyinroq David Raya Nuno Mendesning zarbasini qaytarib, jamoasining umidlarini saqlab qoldi. Ammo to‘satdan o‘lim deb ataluvchi bosqichda Pari Sen-Jermen futbolchilari aniq harakat qilishdi.
Gabrielning zarbasi esa darvoza to‘sini ustidan o‘tib ketdi. Shu tariqa, o‘yin davomida ishonchli harakat qilgan braziliyalik himoyachi yakunda jamoasining mag‘lubiyatiga sababchi bo‘lib qoldi va parijliklar g‘alabani tantana qilishdi.

«ПСЖ» стал чемпионом, победив «Арсенал» в серии пенальти
Решающий финальный матч Лиги чемпионов, который принял город Будапешт, столица Венгрии, стал богат незабываемыми событиями для футбольных болельщиков. Об этом сообщает Zamin.uz.
В нем сошлись в борьбе команды «Арсенал» из Англии и «Пари Сен-Жермен» из Франции. Основное и дополнительное время матча завершились ничьей со счетом 1:1.
Имя победителя определилось в серии пенальти, которая прошла в напряженной атмосфере. В решающий момент защитник лондонцев Габриэль допустил ошибку, что позволило парижанам второй раз подряд завоевать самый престижный клубный трофей Европы.
Подробности данной встречи сообщает издание Goal.com. Игра началась для лондонцев даже более успешно, чем ожидалось.
Уже на 6-й минуте матча Кай Хавертц сумел открыть счет. Воспользовавшись грубой ошибкой защитника соперника Маркиньоса, немецкий нападающий точно отправил мяч в верхний угол ворот.
После этого команда «Арсенал» начала действовать на основе своей традиционной оборонительной тактики. В частности, центральный защитник Габриэль в течение первого тайма проявил большое мужество, отражая опасные атаки нападающих соперника, включая Хвичу Кварацхелию.
Однако к середине второго тайма ситуация полностью изменилась. На 60-й минуте игры судья назначил пенальти за грубость Кристиана Москера по отношению к Кварацхелии внутри собственной штрафной площади.
Усман Дембеле не упустил возможность и сумел восстановить равновесие. В оставшейся части матча вратарь Давид Райя и штанга несколько раз спасли «Арсенал» от неизбежных голов.
В итоге имя победителя не определилось и в дополнительных таймах, и команды перешли к серии пенальти. Серия пенальти также прошла крайне волнительно и остро.
Сначала Эберечи Эзе допустил ошибку, но позже Давид Райя отразил удар Нуно Мендеша, сохранив надежды своей команды. Однако на этапе, называемом «смертельным», футболисты «Пари Сен-Жермен» действовали точно.
Удар Габриэля же прошел выше перекладины. Таким образом, бразильский защитник, который уверенно действовал на протяжении игры, в итоге стал причиной поражения своей команды, и парижане отпраздновали победу.