Braziliya Yaponiya ni mag‘lub etib chorak finalga yo‘l oldi
FIFA Jahon chempionatining 1/16 final bosqichida Braziliya va Yaponiya terma jamoalari o‘zaro o‘yin o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xyustondagi B stadionida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda braziliyaliklar 2:1 hisobida g‘alaba qozondi. Yaponiya safida Keyto Sano 29-daqiqada hisobni ochdi.
Braziliya ikkinchi bo‘limda javob qaytardi. Kazemiro 56-daqiqada muvozanatni tiklagan bo‘lsa, Gabriel Martinelli 90+6-daqiqada g‘alaba golini urdi.
O‘yinning birinchi qismida Yaponiya raqib himoyasidagi bo‘shliqdan oqilona foydalandi. Keyto Sano 29-daqiqada to‘pni darvozaga aniq yo‘llab, jamoasini oldinga olib chiqdi.
Braziliya birinchi bo‘lim davomida ko‘plab hujumlar uyushtirgan bo‘lsa-da, tanaffusgacha hisobni tenglashtira olmadi. Ikkinchi bo‘limda Braziliya bosimni sezilarli darajada kuchaytirdi.
56-daqiqada Kazemiro gol urib, hisobni 1:1 ko‘rinishiga keltirdi. Shundan keyin ham janubiy amerikaliklar to‘pni ko‘proq nazorat qilib, Yaponiya darvozasi atrofida doimiy xavfli vaziyatlar yaratib bordi.
Bahs taqdirini qo‘shimcha daqiqalarda Gabriel Martinelli hal qildi. U 90+6-daqiqada Yaponiya darvozasini ishg‘ol etib, Braziliyaga g‘alaba keltirdi.
Statistikada ham Braziliya ancha ustunlik qildi. Jamoa raqib darvozasi tomon 20 marta zarba berdi, shularning 7 tasi aniq chiqdi.
Yaponiyada bu ko‘rsatkichlar mos ravishda 5 va 2 tani tashkil etdi. Braziliya to‘pga 62 foiz egalik qildi, Yaponiya esa 38 foiz natija qayd etdi.

Бразилия победила Японию и вышла в полуфинал
В 1/16 финала чемпионата мира по футболу сборные Бразилии и Японии провели матч. Об этом сообщил Zamin.uz.
Матч, прошедший на стадионе B в Хустоне, завершился победой бразильцев со счётом 2:1. В составе Японии гол забил Кейто Сано на 29-й минуте.
Бразилия ответила во втором тайме. Каземиро на 56-й минуте восстановил равновесие, а Габриэль Мартинелли на 90+6-й минуте забил победный гол.
В первом тайме Япония воспользовалась пробелом в защите соперника. Кейто Сано на 29-й минуте точно пробил по воротам, выведя свою команду вперёд.
Хотя Бразилия в первом тайме создала множество атак, она не смогла сравнять счёт до перерыва. Во втором тайме бразильцы значительно усилили давление.
На 56-й минуте Каземиро забил гол, сравняв счёт до 1:1. После этого южноамериканцы чаще контролировали мяч, создавая постоянные опасные ситуации у ворот Японии.
Исход матча решил Габриэль Мартинелли в добавленное время. На 90+6-й минуте он поразил ворота Японии, принеся победу Бразилии.
По статистике Бразилия также превзошла соперника. Команда нанесла 20 ударов по воротам соперника, из которых 7 пришлись в створ.
У Японии эти показатели составили соответственно 5 и 2. Бразилия владела мячом 62% времени, тогда как Япония — 38%.
Бразильские футболисты выполнили 678 передач, 92% из которых были точными. Японцы сделали 289 передач с точностью 86%.
В матче Бразилия нарушила правила 4 раза, Япония — 13 раз. Судья показал бразильцам две жёлтые карточки, а японским футболистам — три.