Ispaniya La Ligasining yangi mavsumi uchun rasmiy taqvim e’lon qilindi
Ispaniya futbol chempionatining 2026/27-yilgi mavsumi uchun rasmiy taqvim e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
La Liganing yangi mavsumi 14-avgust kuni start oladi va ilk turdayoq muxlislarni bir qator shiddatli bahslar kutib turibdi. Mamlakatning eng kuchli klublari hisoblangan Barselona, Real Madrid va Atletiko jamoalari o‘z yurishlarini jiddiy raqiblarga qarshi uchrashuvlar bilan boshlaydigan bo‘lishdi.
Xususan, dastlabki tur bahslarida Barselona jamoasi Bilbaoning Atletik klubini qabul qilsa, amaldagi chempion Real Madrid mehmonda Real Sosiyedad bilan kuch sinashadi. Madridning Atletiko klubi esa o‘z maydonida Malaga jamoasiga qarshi maydonga tushadi.
Birinchi turning to‘liq jadvali bilan tanishadigan bo‘lsak, Alaves Xetafe bilan, Selta Osasuna bilan, Deportivo Elche bilan, Espanyol Levante bilan, Rasing Vilyarreal bilan, Sevilya Rayo Valekano bilan hamda Valensiya Betis jamoasi bilan to‘qnash keladi. Barcha uchrashuvlar 14-avgustdan 16-avgustga qadar davom etishi rejalashtirilgan.
One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, chempionatning markaziy o‘yinlari hisoblangan El Klasiko bahslari 10 va 35-turlarga to‘g‘ri kelmoqda. Barselona va Real Madrid o‘rtasidagi birinchi uchrashuv taxminan 25-oktyabrda, javob o‘yini esa kelasi yilning 9-mayida o‘tkazilishi kutilmoqda.
Shuni ta’kidlash joizki, La Liga rahbariyati o‘yinlarning aniq kunini translyatsiya huquqlari va boshqa omillardan kelib chiqib, uchrashuvga oz muddat qolganda tasdiqlaydi. Shuningdek, Madrid derbisi va boshqa muhim uchrashuvlar sanalari ham oydinlashdi.
Real va Atletiko o‘rtasidagi murosasiz bahslar taxminan 20-sentyabr va 4-aprel kunlariga belgilangan. Barselona va Atletiko jamoalari esa o‘zaro o‘yinlarini 8-noyabr hamda 7-fevral kunlari o‘tkazishadi.
Ushbu uchrashuvlar mavsum yakunida chempionlik taqdirini hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lishi shubhasiz. Yangi mavsum taqvimi muxlislar uchun qiziqarli va kutilmagan natijalarga boy yil bo‘lishidan darak bermoqda.

Официальный календарь Испанской Ла Лиги на новый сезон объявлен.
Официальный календарь чемпионата Испании по футболу на сезон 2026/27 годов объявлен. Об этом сообщил Zamin.uz.
Новый сезон Ла Лиги начнётся 14 августа, и первых туров ждут несколько напряжённых матчей. Клубы, считающиеся сильнейшими в стране — «Барселона», «Реал Мадрид» и «Атлетико» — начнут свои выступления в серьёзных поединках против сильных соперников.
Особенно, в первом туре «Барселона» примет «Атлетик» из Бильбао, а действующий чемпион «Реал Мадрид» в гостях сыграет с «Реал Сосьедад». «Атлетико» из Мадрида же проведёт матч на своём поле против «Малаги».
Ознакомившись с полным расписанием первого тура, можно увидеть, что «Алавес» сыграет с «Хетафе», «Сельта» — с «Осасуной», «Депортиво» — с «Эльче», «Эспаньол» — с «Леванте», «Расинг» — с «Вильярреалом», «Севилья» — с «Райо Вальекано», а «Валенсия» — с «Бетисом». Все матчи запланированы с 14 по 16 августа.
По данным сайта One.uz, центральные матчи чемпионата — «Эль Класико» — запланированы на 10-й и 35-й туры. Первый матч между «Барселоной» и «Реал Мадрид» ожидается примерно 25 октября, а ответная игра — 9 мая следующего года.
Следует отметить, что руководство Ла Лиги подтверждает точные даты матчей за короткое время до их проведения, учитывая права на трансляцию и другие факторы. Кроме того, даты мадридского дерби и других важных матчей также уточняются.
Матчи между «Реал» и «Атлетико» ориентировочно назначены на 20 сентября и 4 апреля. Матчи между «Барселоной» и «Атлетико» запланированы на 8 ноября и 7 февраля.
Эти матчи, безусловно, будут иметь решающее значение для определения чемпиона в конце сезона. Новый календарь сезона обещает болельщикам интересные и, возможно, неожиданные результаты.