Ilgiz Tantashev Paragvay va Fransiya o‘rtasidagi uchrashuvni boshqaradi
O‘zbekistonlik tajribali FIFA hakami Ilgiz Tantashev boshchiligidagi hakamlar guruhi 2026-yilgi jahon chempionatining nimchorak final bosqichidan o‘rin olgan muhim uchrashuvni boshqarib boradigan bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur bosqichda Paragvay va Fransiya terma jamoalari o‘zaro kuch sinashadi. Hamyurtimizga qanotlarda hakamlar Andrey Sapenko va Timur G‘aynullin yaqindan yordam beradi.
Shu tariqa, o‘zbekistonlik hakamlar nufuzli dunyo birinchiligining hal qiluvchi pley-off bosqichida ham mas’uliyatli vazifani bajarishadi. Mazkur qiziqarli bahs joriy yilning 4-iyul kuni Amerika Qo‘shma Shtatlarining Filadelfiya shahridagi muhtasham stadionda bo‘lib o‘tadi.
Ta’kidlash joizki, ushbu o‘yin sanasi AQSH mustaqilligining 250 yilligi munosabati bilan o‘tkaziladigan keng ko‘lamli bayram tadbirlari davriga to‘g‘ri kelmoqda. Shu sababli, uchrashuvni bevosita stadiondan kuzatish uchun mezbon davlatning yuqori martabali rasmiylari va davlat arboblari tashrif buyurishi kutilmoqda.
O‘zbekistonlik hakamlarning bunday yuqori saviyadagi musobaqalarga jalb etilishi mamlakatimiz futbol maktabi va hakamlik tizimining jahon miqyosida tan olinayotganidan dalolat beradi. Ilgiz Tantashev va uning jamoasi uchun bu uchrashuv nafaqat o‘z mahoratini ko‘rsatish, balki o‘zbek futboli obro‘sini xalqaro maydonda munosib himoya qilish imkoniyatidir.
Mazkur ma’lumotlar One.uz nashri tomonidan taqdim etilgan xabarlarga asoslangan bo‘lib, sport jamoatchiligi orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Ил Тантахшев руководит встречей между Парагваем и Францией
Группа судей под руководством опытного узбекского арбитра ФИФА Ильгиза Танташева будет обслуживать важный матч четвертьфинала чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом этапе сборные Парагвая и Франции встретятся в очном поединке. Наши соотечественники на полях будут судить Андрей Сапенко и Тимур Гайнуллин, которые окажут им поддержку.
Таким образом, узбекские судьи будут выполнять ответственные задачи и в плей-офф этапе престижного мирового первенства. Указанный интересный матч состоится 4 июля текущего года на великолепном стадионе в городе Филадельфия, США.
Следует отметить, что дата этого матча совпадает с празднованием 250-летия независимости Соединенных Штатов Америки, в рамках которого проводятся масштабные торжественные мероприятия. Поэтому ожидается, что высокопоставленные официальные лица и государственные чиновники посещать матч непосредственно с трибун стадиона.
Привлечение узбекских судей к матчам такого высокого уровня свидетельствует о признании на международном уровне качества футбольной школы и судейской системы нашей страны. Для Ильгиза Танташева и его команды этот матч представляет не только возможность продемонстрировать свое мастерство, но и шанс достойно защитить репутацию узбекского футбола на международной арене.
Указанная информация основана на сообщениях, опубликованных изданием One.uz, и вызывает большой интерес среди спортивной общественности.