Buxoroda 30 ming o‘rinli zamonaviy futbol stadioni quriladi
Buxoro viloyatida zamonaviy va ulkan futbol stadioni barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha viloyatning sport infratuzilmasini yangi bosqichga olib chiqish va xalqaro talablarga javob beradigan sharoitlarni yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda. Xitoyning nufuzli kompaniyalaridan biri bo‘lgan China CAMC Engineering ushbu yirik inshoot qurilishida asosiy hamkor sifatida ishtirok etadi.
Yangi sport majmuasi Buxoro tumanidagi Bog‘idasht mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashishi belgilangan. Hozirgi kunda mutaxassislar tomonidan stadion maydonini loyihalash va tayyorgarlik ko‘rish ishlari jadal sur’atlarda olib borilmoqda.
Loyiha hujjatlariga ko‘ra, yangi markaziy stadion tribunalari bir vaqtning o‘zida 30 ming nafar tomoshabinni o‘z bag‘riga sig‘dira oladi. Inshootni barpo etishda jahon standartlari va zamonaviy arxitektura yechimlaridan keng foydalaniladi.
Bu esa nafaqat futbolchilar, balki muxlislar uchun ham yuqori darajadagi qulayliklarni ta’minlaydi. Stadion qurib bitkazilgach, u nafaqat viloyat, balki mamlakat miqyosidagi eng yirik sport maskanlaridan biriga aylanadi.
Ushbu muhtasham maydon kelajakda xalqaro darajadagi nufuzli futbol uchrashuvlari, respublika miqyosidagi chempionatlar va turli yirik sport tadbirlarini o‘tkazish uchun asosiy maydon bo‘lib xizmat qiladi. Yangi stadionning foydalanishga topshirilishi Buxoro futbolining rivojlanishiga, yosh sportchilarning mahoratini oshirishga va aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga katta hissa qo‘shadi.
Loyiha muvaffaqiyatli yakunlansa, viloyat ahli o‘zining zamonaviy va ko‘rkam futbol arenasiga ega bo‘ladi. One.uz ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur qurilish ishlari hududning turizm salohiyatini oshirishda ham muhim ahamiyat kasb etadi.

В Бухаре строится современный футбольный стадион на 30 тысяч мест.
В Бухарской области планируется построить современный и большой футбольный стадион. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот проект направлен на вывод спортивной инфраструктуры области на новый уровень и создание условий, соответствующих международным стандартам. В строительстве этого крупного объекта участвует в качестве основного партнера одна из влиятельных компаний Китая — China CAMC Engineering.
Новый спортивный комплекс будет расположен на территории сбора жителей махаллы Богидашт в Бухарском районе. В настоящее время специалисты проводят проектирование и подготовку площадки под стадион с высокой скоростью.
Согласно проектной документации, центральный стадион нового комплекса сможет одновременно вместить до 30 тысяч зрителей. При строительстве объекта широко используются мировые стандарты и современные архитектурные решения.
Это обеспечит не только футболистам, но и болельщикам высокий уровень комфорта. После завершения строительства стадион станет не только одним из крупнейших спортивных сооружений области, но и страны.
В будущем на этом великолепном поле будут проводиться влиятельные международные футбольные матчи, республиканские чемпионаты и различные крупные спортивные мероприятия. Ввод нового стадиона в эксплуатацию внесет значительный вклад в развитие футбола в Бухаре, повышение мастерства молодых спортсменов и пропаганду здорового образа жизни среди населения.
Если проект будет успешно завершен, жители области получат доступ к современной и вместительной футбольной арене. По данным One.uz, указанные строительные работы также имеют важное значение для повышения туристического потенциала региона.