Janubiy Koreya milliy terma jamoasining sobiq bosh murabbiyi Xon Men Bo jahon chempionatidagi muvaffaqiyatsizlikdan so‘ng mamlakatni tark etishga majbur bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassis musobaqadan qaytganidan bor-yo‘g‘i ikki kun o‘tib, AQSHga jo‘nab ketdi. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, murabbiyning bunday shoshilinch qaror qabul qilishiga muxlislarning keskin noroziligi, tinimsiz ta’qiblar va internet tarmoqlarida tarqalgan o‘lim tahdidlari asosiy sabab bo‘lgan.
Inchxon xalqaro aeroportida vaziyat o‘ta keskin tus olgan. Janubiy Koreya terma jamoasi 30-iyun kuni vataniga qaytib kelganida, ularni 200 nafarga yaqin g‘azablangan ishqiboz kutib olgan.
Jamoa tungi soat 3 va 4 lar atrofida yetib kelganiga qaramay, norozilik bildiruvchilar tarqalmagan. KBS telekanali bergan xabarga ko‘ra, Xon Men Bo yo‘lovchilar zalida ko‘rinish berishidan oldinoq baland ovozli hayqiriqlar va norozilik chaqiriqlari boshlanib ketgan.
Internetda tarqalgan videotasvirlarda muxlislar baraban chalib, murabbiyning iste’fosini talab qilib baqirayotganini ko‘rish mumkin. Murabbiy va futbolchilar zalga kirib kelgan paytda hushtakbozlik yanada kuchaygan.
Tartibsizliklarning oldini olish maqsadida aeroportda xavfsizlik choralari misli ko‘rilmagan darajada kuchaytirildi. Hukumat vaziyatni nazorat ostida ushlab turish uchun 100 nafardan ortiq politsiya xodimini jalb qildi.
Bunday chora-tadbirlar aynan internetda murabbiyning hayotiga qasd qilish bilan bog‘liq xabarlar tarqalganidan so‘ng amalga oshirilgan. MBC telekanali muxbirlari Xon Men Boni Inchxon aeroportidan AQSHga uchib ketayotganida payqab qolishgan.
U tanib qolmasliklari uchun boshiga kepka kiyib, yuzini niqob bilan to‘sib olgan. Jurnalistlarning savollariga javoban u aytadigan gaplari borligini, biroq hozircha batafsil izoh bera olmasligini bildirgan.
Janubiy Koreya prezidenti Li Chje Men ham milliy jamoaning jahon chempionatidagi omadsiz ishtirokini ochiqchasiga tanqid qildi. Davlat rahbari Sport, madaniyat va turizm vazirligiga muvaffaqiyatsizlik sabablarini sinchiklab o‘rganish bo‘yicha topshiriq berdi.
Shundan so‘ng vazirlik Koreya futbol assotsiatsiyasi faoliyati yuzasidan keng ko‘lamli tekshiruv ishlarini boshlab yubordi. Eslatib o‘tamiz, 57 yoshli Xon Men Bo 28-iyun kuni o‘z lavozimidan ketishini rasman e’lon qilgan edi.
U terma jamoani turli yillarda boshqargan bo‘lib, amaldagi shartnomasi 2027-yilgacha mo‘ljallangan edi. Biroq jahon chempionatida jamoaning guruh bosqichidan chiqa olmagani mutaxassisning faoliyatiga nuqta qo‘yilishiga va mamlakatda katta norozilik to‘lqini yuzaga kelishiga sabab bo‘ldi.

Хон Мен Бо покинет страну из-за угрозы со стороны преданных сторонников.
Бывший главный тренер национальной сборной Южной Кореи Хон Мен Бо был вынужден покинуть страну после неудачи на чемпионате мира. Об этом сообщило Zamin.uz.
Специалист, вернувшись с турнира, через два дня уехал в США. По имеющимся данным, такое резкое решение тренера было вызвано яростью фанатов, нестабильной критикой и угрозами расправы, распространявшимися в интернете.
Ситуация в международном аэропорту Инчхон резко обострилась. Когда сборная Южной Кореи вернулась на родину 30 июня, её встретили около 200 разъярённых фанатов.
Несмотря на то, что команда прибыла в 3–4 часа ночи, протестующие не расходились. Согласно сообщению телеканала KBS, ещё до появления Хон Мен Бо в зале ожидания начали раздаваться громкие крики и призывы к протесту.
В распространяющихся в интернете видеозаписях видно, как фанаты бьют в барабаны, требуя отставки тренера. Когда тренер и футболисты вошли в зал, напряжение усилилось.
Для предотвращения беспорядков в аэропорту были значительно усилены меры безопасности. Правительство привлекло более 100 сотрудников полиции для контроля ситуации.
Эти меры были приняты после того, как в интернете начали распространяться сообщения о покушении на жизнь тренера. Корреспонденты телеканала MBC заметили, как Хон Мен Бо садится на рейс из аэропорта Инчхон в США.
Чтобы не быть узнавшим, он надел кепку и закрыл лицо маской. Журналистам он ответил, что готов говорить, но пока не может дать подробных комментариев.
Президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён также публично раскритиковал неудачное выступление национальной сборной на чемпионате мира. Руководитель страны поручил Министерству спорта, культуры и туризма тщательно изучить причины провала.
После этого министерство начало широкомасштабную проверку деятельности Корейской футбольной ассоциации. Напомним, 57-летний Хон Мен Бо 28 июня официально объявил об уходе с должности.
Он тренировал сборную в течение нескольких лет, а его действующий контракт был рассчитан до 2027 года. Однако inability команды выйти из группы на чемпионате мира привёл к завершению его карьеры и вызвал широкое недовольство в стране.