Jahon chempionati o‘yinlari uchun chiptalar sotilishi tartibi e’lon qilindi
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi 2026-yilgi Jahon chempionati bahslari uchun chiptalar qanday tartibda sotilgani va milliy terma jamoa ishqibozlariga qancha joy ajratilgani yuzasidan batafsil ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy bayonotga ko‘ra, O‘zbekiston jamoasining guruh bosqichidagi o‘yinlari uchun jami 14 073 dona chipta ajratilgan bo‘lib, shundan 8 064 tasini yurtdoshlarimiz Xalqaro futbol federatsiyasi platformasi orqali bevosita sotib olishgan. Chiptalar savdosi bir necha bosqichda amalga oshirilgan.
Dastlabki bosqich qur’a tashlash marosimidan so‘ng, ya’ni 2025-yilning 12-dekabridan 2026-yilning 13-yanvarigacha davom etgan. Ushbu vaqt oralig‘ida muxlislar o‘zlari qiziqqan uchrashuvlarga chipta olish uchun maxsus arizalar topshirishgan.
Keyinchalik chipta egalari tasodifiy tanlov asosida aniqlangan va g‘oliblarning bank kartalaridan to‘lovlar avtomatik tarzda yechib olingan. Shuningdek, 2026-yilning mart oyidan iyun oyiga qadar qo‘shimcha chiptalarni to‘g‘ridan to‘g‘ri xarid qilish imkoniyati ham yaratilgan.
Assotsiatsiya ta’kidlashicha, chiptalar savdosida barcha davlat fuqarolari uchun teng imkoniyatlar berilgan. Ya’ni, xarid jarayonlari faqat ishtirokchi mamlakatlar aholisi bilan cheklanib qolmagan.
Xalqaro futbol federatsiyasi tartib-qoidalariga muvofiq, har bir jamoa muxlislari uchun stadion sig‘imining kamida 8 foizi miqdorida joy ajratilgan. Umumiy hisobda ikki raqib jamoa ishqibozlariga stadionning 16 foiz o‘rni berilgan bo‘lsa, qolgan 84 foiz chiptalar dunyoning barcha nuqtalaridagi futbol ishqibozlari uchun ochiq savdoga chiqarilgan.
Chiptalar narxi ham federatsiya tomonidan belgilangan bo‘lib, ular joylashuviga ko‘ra 140 dollardan 700 dollargacha bo‘lgan qiymatni tashkil etgan. Ayrim cheklangan miqdordagi o‘rinlar uchun esa 60 dollarlik arzonroq narxlar belgilangan.
Milliy jamoamizni qo‘llab-quvvatlash uchun ajratilgan 14 073 dona chiptaning katta qismi darvoza ortidagi sektorlardan joy olgan. Ushbu ma’lumotlar one.uz sayti materiallari asosida tayyorlandi.

Объявлен порядок продажи билетов на матчи чемпионата мира.
Футбольная ассоциация Узбекистана предоставила подробную информацию о том, как распределялись билеты на матчи Чемпионата мира 2026 года и сколько мест было выделено для поддержки национальной команды. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно официальному заявлению, для матчей сборной Узбекистана на групповом этапе было выделено всего 14 073 билета, из которых 8 064 были приобретены нашими соотечественниками напрямую через платформу Международной федерации футбола. Продажа билетов осуществлялась в несколько этапов.
Первый этап начался после жеребьёвки групп, а именно с 12 декабря 2025 года по 13 января 2026 года. В этот период желающие могли подать специальные заявки на получение билетов на интересующие их матчи.
Далее владельцы билетов определялись случайным образом, а оплата с банковских карт победителей списывалась автоматически. Кроме того, с марта по июнь 2026 года была предоставлена возможность непосредственной покупки дополнительных билетов.
Как подчеркивает ассоциация, при продаже билетов всем гражданам стран были предоставлены равные возможности. То есть, процесс покупки не был ограничен только гражданами участвующих стран.
Согласно правилам Международной федерации футбола, для болельщиков каждой команды выделяется не менее 8% вместимости стадиона. Таким образом, если двум competing командам выделено 16% мест на стадионе, то оставшиеся 84% билетов поступают в открытую продажу для болельщиков со всего мира.
Цены на билеты также установлены федерацией и варьируются от 140 до 700 долларов в зависимости от расположения места. Для некоторых ограниченных количеств мест установлены более низкие цены — 60 долларов.
Для поддержки нашей национальной команды из выделенных 14 073 билетов большая часть была получена в секторах рядом с воротами. Эти данные подготовлены на основе материалов сайта one.uz.