Jahon chempionati: Braziliya va Norvegiya nimchorak finalda to‘qnash keladi
Futbol bo‘yicha 2026-yilgi jahon chempionatining nimchorak final bosqichi doirasida muxlislar intiqib kutgan markaziy uchrashuvlardan biri bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Chorak final yo‘llanmasi uchun kechadigan murosasiz bahsda Braziliya va Norvegiya milliy terma jamoalari o‘zaro kuch sinashadi. Ist-Ruterford shahri mezbonlik qiladigan ushbu uchrashuv Toshkent vaqti bilan tungi soat 01:00 da start oladi.
O‘yin boshlanishidan biroz avval har ikki jamoa murabbiylari o‘zlarining asosiy tarkiblarini e’lon qildi. Braziliya terma jamoasining hujum chizig‘ida bosh murabbiy Karlo Anchelotti Vinisius Junior, Gabriel Martinelli va Mateus Kunya uchligiga ishonch bildirdi.
Maydon markazida tajribali Kazemiro hamda Bruno Gimaraes o‘yinni nazorat qilib boradi. Darvoza daxlsizligini esa ko‘p yillik tajribaga ega Alisson Bekker qo‘riqlaydi.
Braziliyaliklar safida himoya chizig‘idan Danilo, Markinos, Gabriel va Duglas joy olgan bo‘lsa, maydonning turli nuqtalarida Rayan ham faollik ko‘rsatishi kutilmoqda. Norvegiya terma jamoasi esa o‘zining asosiy quroli bo‘lmish Erling Holand va Aleksander Syorlot juftligiga tayanadi.
Jamoa sardori Martin Edegor maydon markazida hujumlarni tashkil etish vazifasini o‘z zimmasiga oladi. Shuningdek, Antonio Nusa o‘zining tezkor harakatlari bilan Braziliya himoyachilariga jiddiy muammolar tug‘dirishga harakat qiladi.
Norvegiyaliklar tarkibida darvozabon Nyuland, himoyachilar Ryuerson, Ayer, Heggem va Volfe, yarim himoyada esa Berge hamda Berg harakat qiladi. Ushbu qiziqarli to‘qnashuvda zafar quchgan jamoa jahon chempionatining chorak finalida Meksika va Angliya terma jamoalari o‘rtasidagi bahs g‘olibi bilan to‘qnash keladi.
5-iyul sanasida o‘tkaziladigan mazkur uchrashuv butun dunyo futbol jamoatchiligi diqqat markazida bo‘lishi shubhasiz. Bir tomonda yulduzli tarkibga ega Braziliya, ikkinchi tomonda esa kuchli irodaga ega Norvegiya jamoasi g‘alaba uchun bor kuchini ishga soladi.
One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur o‘yin turnirning eng tomoshabop bahslaridan biriga aylanishi kutilmoqda. Hujumchilar o‘z mahoratini ko‘rsatishga tayyor, endi barcha masalaga yashil maydonda oydinlik kiritiladi.

Чемпионат мира: Бразилия и Норвегия встретятся в финале.
В рамках 1/4 финала чемпионата мира по футболу 2026 года состоится один из ключевых матчей, за которым с нетерпением следят болельщики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для выхода в полуфинал в бескомпромиссном поединке сойдутся национальные сборные Бразилии и Норвегии. Этот матч, который пройдёт в городе Сент-Рутерфорд, начнётся в 01:00 по ташкентскому времени.
За несколько минут до начала игры тренеры обеих команд объявили свои стартовые составы. Главный тренер сборной Бразилии Карло Анчелотти выразил доверие тройке нападающих: Винисиус Жуниор, Габриэль Мартинелли и Матеус Куня.
В центре поля игру будут контролировать опытный Каземиро и Бруно Гимараэс. Надёжность вратарской позиции обеспечивает Алиссон Беккер, обладающий многолетним опытом.
В линии защиты у бразильцев места заняли Данило, Маркиньос, Габриэль и Дуглас, тогда как по различным участкам поля ожидается активность Райана. Сборная Норвегии, в свою очередь, делает ставку на дуэт своих ключевых игроков — Эрлинга Холанда и Александра Сёрлота.
Капитан команды Мартин Эдегор берёт на себя задачу организации атак в центре поля. Кроме того, Антонио Нуса, используя свою скорость, постарается создать серьёзные проблемы для защитников Бразилии.
В составе норвежцев вратарём выступает Нюланд, защитниками — Райерсон, Айер, Хегге и Вольфе, а в полузащите действуют Берге и Берг. Победитель этого захватывающего противостояния в 1/4 финала встретится с победителем матча между сборными Мексики и Англии.
Учитывая, что данная встреча состоится 5 июля, несомненно, она станет центром внимания мирового футбольного сообщества. С одной стороны — звёздный состав Бразилии, с другой — норвежская команда, обладающая сильной мотивацией, которая приложит все усилия для победы.
Согласно информации портала One.uz, ожидается, что этот матч превратится в одну из самых зрелищных дуэлей турнира. Нападающие готовы продемонстрировать своё мастерство, а теперь на зелёном поле всё будет решено в честной борьбе.