Norvegiyalik futbolchi jamoaning boshqaruv tizimidagi o‘zgarishlardan so‘ng o‘z kelajagi borasida jiddiy o‘yga tolgan. Ayniqsa, ko‘p yillik muvaffaqiyatlar me’mori bo‘lgan Xosep Gvardiolaning ketishi hujumchining rejalariga ta’sir ko‘rsatdi.
El Nacional nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Gvardiola bosh murabbiylik lavozimidan ketgach, Holand klubning yangi loyihasiga nisbatan shubha bilan qaray boshlagan. Hozirda jamoani Enso Mareska qabul qilib olgan bo‘lsa-da, 25 yoshli forvard yangi murabbiy qo‘l ostida jamoaning avvalgi darajasini saqlab qolishiga to‘liq ishonch hosil qilmayapti.
Shu sababli u faoliyatini boshqa grand klubda davom ettirish variantlarini ko‘rib chiqishi mumkin. Manbaning ta’kidlashicha, Holand hali yakuniy to‘xtamga kelmagan.
Biroq u Gvardiola va Bernardu Silva kabi muhim shaxslar ketganidan so‘ng Manchester shahrida qolishni istamasligi ehtimoli yuqori. Bu holat futbol olamidagi transfer mish-mishlarini yanada jonlantirib yubordi.
Hujumchining ketishi haqidagi gap-so‘zlar uning o‘yiniga qanday ta’sir qilishi hozircha noma’lum. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Erling Holand 2022-yildan buyon Angliya klubi sharafini himoya qilib kelmoqda.
O‘tgan mavsum davomida u barcha musobaqalarda jami 52 ta uchrashuvda maydonga tushib, raqiblar darvozasiga 38 ta gol urishga muvaffaq bo‘ldi va 9 ta golli uzatmani amalga oshirdi. Uning klub bilan amaldagi shartnomasi uzoq muddatga, ya’ni 2034-yilgacha imzolangan bo‘lsa-da, futbolchining xohishi vaziyatni o‘zgartirib yuborishi mumkin.
Manchester Siti rahbariyati yaqin oylarda qiyin qarorlar qabul qilishiga to‘g‘ri keladi. Holandning uzoq muddatli shartnomasi borligi sababli uning transferi moliyaviy jihatdan juda qimmatga tushishi aniq.
Shunga qaramay, agar hujumchi ketishga qat’iy qaror qilsa, Yevropaning eng boy va nufuzli klublari uni o‘z safiga qo‘shib olish uchun kurash boshlaydi. Hozircha vaziyat noaniq bo‘lib qolmoqda, ammo Gvardioladan keyingi yangi davr klubning asosiy yulduzi kelajagiga bevosita ta’sir o‘tkazadi.

Эрлинг Холан Гвардиола ушедший после, «Манчестер Сити» может покинуть.
Нападающий Манчестер Сити Эрлинг Холанд может покинуть клуб в летнее трансферное окно, сообщает Zamin.uz.
Норвежский футболист всерьёз задумался о своём будущем после изменений в управлении командой. В частности, уход Хосепа Гвардиолы, архитектора многолетних успехов, повлиял на планы нападающего.
По данным издания El Nacional, после ухода Гвардиолы с поста главного тренера Холанд начал относиться с подозрением к новому проекту клуба. Хотя сейчас команду возглавляет Энсо Мареска, 25-летний форвард не полностью уверен, что сможет сохранить прежний уровень под руководством нового тренера.
Поэтому он может рассмотреть варианты продолжения карьеры в другом топ-клубе. Как подчеркивает источник, Холанд пока не принял окончательного решения.
Однако после ухода ключевых фигур вроде Гвардиолы и Бернарду Силвы вероятность того, что он останется в Манчестере, высока. Эта ситуация ещё больше подогрела интерес к трансферным слухам в мире футбола.
Как именно возможный уход нападающего скажется на его игре, пока неизвестно. Согласно статистике, с 2022 года Эрлинг Холанд защищает цвета английского клуба.
В прошлом сезоне он сыграл 52 матча во всех турнирах, забил 38 голов и отдал 9 голевых передач. Несмотря на то, что его контракт с клубом рассчитан на длительный срок — до 2034 года, желание футболиста может изменить ситуацию.
Руководству Манчестер Сити в ближайшие месяцы придётся принимать сложные решения. Из-за долгосрочного контракта Холанда его трансфер, безусловно, будет финансово затратным.
Тем не менее, если нападающий твёрдо решит уйти, самые богатые и влиятельные клубы Европы начнут борьбу за его подписание. На данный момент ситуация остаётся неопределённой, но постГвардиоловская эпоха напрямую повлияет на будущее главной звезды клуба.